Acquisition of complementation in Turkish
Tümleç yan tümcelerinin edinimi
  1. Tez No: 125061
  2. Yazar: ASLI CİĞER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ESER TAYLAN ERGUVANLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Linguistics
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bu çalışmada Türkçe'yi anadil olarak edinen çocuklarda tümleç yantümcelerinin edinimi incelenmektedir, özellikle -mAK, -mA, -DİK ve -(y)AcAk ekleriyle kurulan ve nesne görevinde olan yapılar üzerinde durulacaktır. Bu çalışmada çocukların hem doğal dil kullanımı sırasında kaydedilmiş verileri incelenmiş hem de deneysel çalışmalar yapılmıştır. Doğal ortamda kaydedilmiş veriler iki çeşittir. Birincisi, 1;1,19 yaşından 3;3,3 yaşma kadar belirli aralıklarla konuşmaları kaydedilmiş dört çocuktan oluşur. İkincisi ise 2;0-4;8 yaşlan arası 33 çocuğun verileridir. Her tümleç yantümcesinin anlaşılabilirliği ve kullanımı tartışılmaktadır. -mAK ekiyle kurulan tümleç yantümcelerinin ilk olarak edinildiği ve bu edinimin 2;0- 3;0 yaş arasında gerçekleştiği saptanmıştır. 3;0 yaşındaki birkaç çocuk -mA ekiyle kurulmuş tümleç yantümcelerini kontrol eylemleriyle kullanmıştır. -DIK ekiyle kurulmuş tümle yantümceleri ise çocuklar tarafından hiç kullanılmamış, çocuklarla konuşan yetişkinler tarafından da az sayıda kullanılmıştır. Deneyler 3;0-6;5 yaş arasındaki 42 çocuk ile gerçekleştirilmiştir. Anlama becerisi, kullanma becerisi hem de tekrar becerisi ölçen farklı deneyler yapılmıştır. Deney sonuçlan da doğal dil kullanımı sonuçlarına paralel çıkmıştır. -mAK tümleç yantümcelerinin edinimi -mA ve -DİK yapılanımı edinimiyle takip kullanılmıştır. Tümleç yantümcelerinin ediniminde hem kontrol eylemlerinin hem de ana eylemin anlamsal yapısının rolü olduğu görülmüştür. Son olarak da, tümleç yantümcelerinin eylemlerle birlikte öğrenildiği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis analyzes the acquisition of complement structures in Turkish, concentrating on the acquisition of object complements formed with the nominalizers -mAK, -mA, -DIK and -(y) AcAk. Both naturalistic and experimental data are analyzed. The naturalistic data consists of longitudinal data collected from four monolingual Turkish children between the ages of 1;1,19 and 3;3,3. and the cross-sectional data of 33 children between 2;0 and 4;8. Comprehension and production of each nominalizing suffix are discussed for the naturalistic data. It is observed that -mAK complements with control verbs are acquired first between the ages 2;0-3;0. There are a few examples of -mA complements only around age 3;0 in the speech of one of the subjects. -DIK complements were not observed either in children's speech and were very rare in the adults' speech directed to children. Experimental tasks were carried out with 42 children between the ages 3;0- 6;5. There were different experiments assessing children's production, comprehension and imitation of complementation. The order of acquisition observed is similar to the one in the naturalistic data. -mAK complements were the earliest followed by -DIK and -mA complements. -(y)AcAK complements appeared to be last to be acquired. Both syntactic factors such as control structures and semantics of the verb paly a determining role in the order of acquisition. Finally, acquisition of complement structures appears to involve a verb by verb learning process.