The psychological correlates of endowment effect: Individualism-collectivism, perceptive taking, and real and hpothetical endowment effects
Bahşedilme etkisiyle ilişkili psikolojik değişkenler: Bireycilik-toplulukçuluk, görüş açısı takınma ve gerçek ve denencesel bahşedilme etkileri
- Tez No: 125060
- Danışmanlar: PROF. DR. DİANE SUNAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2002
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
ÖZET Bahşedilme Etkisiyle İlişkili Psikolojik Değişkenler: Bireycilik-Toplulukçuluk, Görüş-açısı Takınma ve Gerçek ve Denencesel Bahşedilme Etkileri Ulaş Başar Gezgin Bu çalışmada, bahşedilme etkisiyle ilişkili psikolojik değişkenler inceleniyor. Bahşedilme etkisi, verili bir bireyin belli bir mal için ödemek istediği miktarla bu bireyin aynı malı satmak için kabul edeceği miktar arasındaki asimetridir. İki tür bahşedilme etkisi vardır: Gerçek bahşedilme etkisi, gerçek ya da yansılanmış bir iktisadi yapıda gözlemlenenken; denencesel (hipotetik) bahşedilme etkisi, hayali durumlarda sergilenendir. Bireycilik-Toplulukçuluk ve görüş-açısı takınma, bu çalışmada, bahşedilme etkisiyle ilişkili psikolojik değişkenler olarak değerlendiriliyor. Bu çalışma, gerçek bahşedilme etkisi ile görüş-açısını arasında en azından bir ilişki olduğunu ve bireycilik-toplulukçuluğun, görüş-açısı takınma ile anlamlı bir biçimde ilişkili olduğunu gösteriyor.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT The Psychological Correlates of Endowment Effect: Individualism-Collectivism, Perspective Taking, and Real and Hypothetical Endowment Effects by Ulaş Başar Gezgin In this study conducted in Boğaziçi University with 121 participants, the psychological correlates of the endowment effect are probed. The endowment effect is the asymmetry between the amount that a given individual would like to pay for a certain good and the amount that this individual would like to accept to sell the same good. There are two types of endowment effect: The real endowment effect is the one observed in real or simulated economies, while the hypothetical endowment effect is the one exhibited for imaginary situations. Individualism-Collectivism and perspective taking are considered as psychological correlates of the endowment effect in this study. The study shows that there is at least some relationship between the real endowment effect and perspective taking and that individualism-collectivism is significantly correlated with perspective taking.