Tevfik Başer sineması'nda yabancı kimliği ve yalıtılmış yaşamlar
Foreign identity and isolated lifes in Tevfik Başer's cinema
  1. Tez No: 125101
  2. Yazar: ASLI GÜNGÖR KIRÇIL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SİMTEN GÜNDEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 183
Özet
Dünya savaşı sonrasında yeniden yapılanan ve gelişen Alman endüstrisi bu değişime koşut olarak ortaya çıkan iş gücü açığım kapatmak amacıyla, 1961 yılında Türkiye'den göçmen işçi alımına başlamıştır. Bugün farklı mesleki ve sosyal gruplara ait iki milyonu aşkın Türk vatandaşı Alman sınırları içinde yaşamaktadır. Farklı bir coğrafyada, yabancı bir toplumsal ve kültürel iklim içinde yaşamak zorunda kalan Türk topluluğu, birçok sosyal, kültürel ve ruhsal sorunlarla karşı karşıya kalmıştır. Bu yaşanılanlar toplumun aynası olan sanat ve yazın alanına da kaçınılmaz olarak yansımıştır. Sinema bu sorunları işleyen en etkili alanlardan birisidir. 1980 yılında öğrenim görmek amacıyla gittiği Almanya'da, Türklerin kendi içindeki baskıcı gelenek yapısı ve yabancı kimliği altında yaşadıklarını filme aktaran yönetmen Tevfik Başer, bu temayı işleyen iki belgesel ve üç sinema filmi çekmiştir. Tevfık Başer sinemasında“yabancı kimliği ve yalıtılmış yaşam”unsurlarının inceleneceği çalışmanın birinci bölümünde; dış göç ile ortaya çıkan sorunlar, Almanya'ya yönelik göçün tarihçesi, kültür, yabancı kimliği ve yalıtılmış yaşam olguları çerçevesinde incelenmiştir. İkinci bölümde yönetmenin yaşam öyküsü ve tüm yapıtları incelenmiştir. Üçüncü bölüm Başer'in sinemasının“yalıtılmış yaşam”unsuru çerçevesinde tematik ve dramatik yöntem ile çözümlemesini içermektedir. Sonuç bölümünde ise yönetmenin“yalıtılmış yaşam”unsuru çerçevesinde çözümlenen filmleri, ve dış göç ile ortaya çıkan sorunlar arasındaki ilişkinin çıkarımları yapılmıştır. Ayrıca çalışmanın sonuna, çözümleme yöntemi, yönetmen ile yapılan söyleşi ve filmleriyle ilgili görsel materyaller eklenmiştir.
Özet (Çeviri)
Following the aftermath of the World War II, the redeveloped and restored German industry appealed to Turkey for aid rebuilding its economic work force and putting an end to the rising tide of unemployment and also, in 1961, it asked the Turkish Government for even more immigrating workers. Today, more than two million Turkish citizens from diverse professional and social classes are residing within the borders of Germany. The Turkish community that is bound to coexist within an alien societal and cultural context in a differing geography, has been left to confront a number of social, cultural and psychological key issues. All the issues related to the dilemma of the Turkish immigrants are reflected in literature as well as art both of which mirror society. Cinema is one of the most effective media that covers the key issues. The German educated film director Tevfik Baser shot two documentaries and three films each of which reflects his personal impressions on the oppressive traditional structure and the dilemma of foreign identity amongst Turkish groups living in a foreign culture.The first chapter on the films by Tevfik Baser studies the concepts such as“foreign identity and life in isolation”and covers the key issues that have emerged in consequence of the immigration within the framework of the phenomena of the historical facts of the immigration to Germany, culture, otherness identity and the isolated mode of life. The second chapter focuses upon the film director's biography and works. The third chapter includes the concept of“life in isolation”by way of a thematic and dramatic analysis in Başer's cinema. The concluding chapter reflects the inferences gathered from the relationship between his films analyzed in light of the concept of“life in isolation”and of the key issues related to immigration. A film analysis technic, an interview made with the film director as to“the otherness identity, lives in isolation and cinema”as well as some visual materials on his films have all been attached to the end of the work.