Uzun metraj film senaryosu : Yok Daha Neler
Script of a feature film: Yok Daha Neler
  1. Tez No: 433550
  2. Yazar: ONUR ERTEKİN
  3. Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. TEVFİK ÖZCAN BAŞER, ÖĞR. GÖR. ELİF AKÇALI KUYUCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kadir Has Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sinema Televizyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Bu çalışmada komedinin kısaca tanımı yapılmış, Türkiye sinemasında tarihsel gelişimi incelendikten sonra Türkiye sinemasında komedi filmlerinin yeri ve en çok izlenen film serisi olan Recep İvedik film serisi incelenmiş ve yeni bir uzun metraj film senaryosu olan Yok Daha Neler bu incelemeyle karşılaştırılarak okuyucuya sunulmuştur. Karşılaştırmadan önce, Türkiye sinemasındaki komedi filmleri senaryo yapıları, ideolojik söylemleri, karakterlerinin özellikleri ve komedi anlayışları bakımından tartışılmıştır. Tüm filmlerin ideolojik bir söylem içerdiği ortaya konulmuştur. ve izleyici sayısı göz önüne alınarak komedi filmlerde bu söylemin öneminin altı çizilmiştir. Recep İvedik film serisinin cinsiyetçi, homofobik bir söylem taşıdığı ve kabalığı, magandalığı normalleştirerek yücelttiği vurgulanmıştır. Buna karşın bu yapının aksi filmler de olduğu belirtilmiş ve okuyucunun dikkatine sunulmuştur. Bu tartışmalar ışığında, yazılan senaryo Recep İvedik film serisi ile karşılaştırılarak eleştirel bir noktadan ele alınmış, ve alternatif bir komedi anlayışı içerdiği aktarılmıştır. Son olarak, senarist görüşü ile senaryo ile anlatılmaya çalışılan mesajlar ve hedeflenenler açıklanmış ve Yok Daha Neler komedi filmi senaryosu okuyucuya sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In the scope of this study, after the definition and the historical background of the comedy is briefly introduced, the position of comedy movies and the most viewed film series Recep Ivedik are analysed and a new script of a feature film named Yok Daha Neler is presented with a paralleling. Before this comparison, the structures of scripts, the ideological discourse, the properties of characters and the sense of comedy in Turkish cinema are discussed. It is suggested that all of the films has an ideological standpoint and based on the audience numbers the importance of this discourse is highlighted. It is emphasized that Recep Ivedik series has a discourse that is sexist, homophobic and elevating of rudeness and bullying by normalization. In addition, it is highlighted that there are other films which are positioned at opposite of this view. At the end, the messages and the targets of the new script is explained by writer's opinion and Yok Daha Neler film script is offered to the readers.