İkinci Meşrutiyet'ten Cumhuriyet'e ulus-devlet inşa sürecinde kurumsal tarih çalışmaları 1909-1931
The Activities of the historical institutions in the natin-state establishment period from second constitution to republic 1909-1931
  1. Tez No: 125102
  2. Yazar: HASAN AKBAYRAK
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MEHMET ALKAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Tarih, Political Science, History
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 506
Özet
Abstract This study will be mainly concerned with the activities of the historical institutions which were founded in the period of nation-state establishment from the Ottoman Empire to the Republic. After the proclamation of the Second Constitution, the general conviction that the Ottoman Slate can maintain her existence as a multi national empire became important. In the conformity to this conviction, the Ottoman Historical Society (Tarih-i Osmanî Encümeni) was founded as a official historical society. In the same period, with the cooperations of the nationalist/Turkist historians and the Union and Progress Party, the National and Islamic Research Society (Âsar-ı İslâmiye ve Milliye Tedkik Encümeni) was founded, as well. This study will strive to show that the historical institutions which were established in the begining of the 1930's, had historical ties to the Ottoman Historical Society and other historic, scientific and research institutions which had been established before. Öt Bu çalışma, temel olarak, Osmanlı İmparatorluğu'ndan Cumhuriyeti'e ulus-devlet inşa sürecinde kurulan tarih kurumlarmm faaliyetlerini incelemektedir. îkinci Meşrutiyet'in ilân edilmesinden sonra, Osmanlı Devleti'nin, çok uluslu bir imparatorluk olarak varlığım sürdüreceği inancının önem kazanmasıyla, Tarih-i Osmanî Encümeni, resmî tarih kurumu olarak kurulmuştur. Aynı dönemde, ayrıca, ü1mİçWTürkçü tarihçilerle İttihad ve Terakki Partisi işbirliği ile Âsar-ı İslâmiye ve Milliye Tedkik Encümeni de kurulmuştur. Bu çalışma, 1930'lu yılların başlarında kuirulan tarih kurumlarıyla, daha önceki dönemde kurulmuş bulunan Tarih-i Osmanî Encümeni ve diğer tarihi, bilimsel araştırma, kurumlan arasındaki bağlan göstermeye çalışacaktır. ıı
Özet (Çeviri)