Gazetelerde bilgi sistemi ve gazete arşivleri
Information systems and newspaper's archive in the newspapers
  1. Tez No: 125104
  2. Yazar: SEFER YAZICI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CANATAR MEHMET
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arşiv, Gazetecilik, Archive, Journalism
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arşivcilik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
ÖZET Gazeteler; haber malzemesi sayılan bilgilerin toplanması, düzenlenmesi ve dağıtılması amacıyla ortaya çıkmışlardır. Gazeteler de belge ve bilgilerin toplanıp işlenerek, tekrar kullanıma sunmak amacıyla gazete belge bilgi merkezleri kurulur. Söz konusu birimin gazeteler açısından hayati bir önemi vardır. Gazete belge - bilgi merkezleri istihbarat, ekonomi, kültür, sanat, magazin, spor vb. servisler tarafından üretilen dokümanlarla beslenmektedir. Her tür yazılı ve görsel dokümanların tekrar kullanılmasını ve saklanmasını sağlamak bu birimin görevidir. Bundan başka, söz konusu birim, yazılı ve görsel bilgi kaynaklarını takip etmek ve arşivini güvenli ve devamlı olarak zenginleştirmekle yükümlüdür. SUMMARY Newspapers departments were occurred for collection, arrangement, and distribution of some news information materials. Newspapers establish a department, newspapers document centre which is about collecting or processing or using news or doing all of it. This is a department essential for newspapers. News document service is provided for the newspapers from all its departments including news desk, economy, culture, art, magazine, sports etc. All the documents, written and visual, must be reused or kept by it. Moreover, this department has to follow both written and visual source of information about this area and also improve its departments archive safely and continually.
Özet (Çeviri)