Eskiçağ tarihinde Parthlar
The Parthians in the Ancient history
  1. Tez No: 125103
  2. Yazar: ÖZGÜR KAHRAMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ÖZSAİT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eskiçağ Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 320
Özet
m oz Bîr yüksek lisan tezi olarak ele alınan bu çalışmadaki amaç; yaklaşık 400 yıllık bir süre boyunca Eskiçağ Önasya siyasal tarihinde çok önemli bir rol oynayan Parth toplumunun genel karakterinin ve kurdukları imparatorluğun tarihsel özelliklerinin bilimsel anlamda aydınlanmasma katkıda bulunmak olarak özetlenebilir. Çalışmaya öncelikle adıgeçen toplumun yaşadığı dönemi en iyi şekilde aydınlattığı düşünülen tüm ve ikinci elden kaynaklar olarak nitelendirilen Antik kaynaklar taranıp ilgili tüm bilgiler fîşlenmiştir. Daha sonra ise bu kaynaklar konular bazında araştırılıp tezin oluşmasmda etkili olan bölümler sımflandınlmıştır. Bundan sonraki aşamada tezin ilk bölümü olarak nitelendirilecek olan giriş bölümünden sonra yukarıda adıgeçen kaynaklar doğrultusunda konuların ayn ayn saptanıp bilimsel kriterler ışığında açıklamaları gerçeHeştiriîmiştir. Sonuç bölümünde ise tezin genel bir değerlendirilmesi yapılmıştır. Tezin diğer kalan bölümlerinde ise konunun daha iyi anlaşılması için gerekli olduğu düşünülen sikke katalogu, kralllarm kronolojik listesi, antik kaynakların listesi, haritalar ve levhalar gibi tamamlayıcı öğelere yer verilmiştir. ABSTRACT The aim of this master thesis is to reveal the general character and the historical properties of Parth Empire which played a very important role nearly for 400 years in ancient historic period of front Asia political history.
Özet (Çeviri)
m oz Bîr yüksek lisan tezi olarak ele alınan bu çalışmadaki amaç; yaklaşık 400 yıllık bir süre boyunca Eskiçağ Önasya siyasal tarihinde çok önemli bir rol oynayan Parth toplumunun genel karakterinin ve kurdukları imparatorluğun tarihsel özelliklerinin bilimsel anlamda aydınlanmasma katkıda bulunmak olarak özetlenebilir. Çalışmaya öncelikle adıgeçen toplumun yaşadığı dönemi en iyi şekilde aydınlattığı düşünülen tüm ve ikinci elden kaynaklar olarak nitelendirilen Antik kaynaklar taranıp ilgili tüm bilgiler fîşlenmiştir. Daha sonra ise bu kaynaklar konular bazında araştırılıp tezin oluşmasmda etkili olan bölümler sımflandınlmıştır. Bundan sonraki aşamada tezin ilk bölümü olarak nitelendirilecek olan giriş bölümünden sonra yukarıda adıgeçen kaynaklar doğrultusunda konuların ayn ayn saptanıp bilimsel kriterler ışığında açıklamaları gerçeHeştiriîmiştir. Sonuç bölümünde ise tezin genel bir değerlendirilmesi yapılmıştır. Tezin diğer kalan bölümlerinde ise konunun daha iyi anlaşılması için gerekli olduğu düşünülen sikke katalogu, kralllarm kronolojik listesi, antik kaynakların listesi, haritalar ve levhalar gibi tamamlayıcı öğelere yer verilmiştir. ABSTRACT The aim of this master thesis is to reveal the general character and the historical properties of Parth Empire which played a very important role nearly for 400 years in ancient historic period of front Asia political history.rv During the preparation period of this thesis; all second hand documents explaining the period of Parth Empire are collected. After that, these documents are examined according to their concepts and the parts which are considered as necessary for thesis is classified. After the introduction part of the thesis, all concepts are explained through scientific criterias and supported with the documents those are mentioned in the second paragraph. And in the conclusion part a general summary of thesis is made. In the other parts of the thesis; coin catalogue, the cronological list of kings, the list of ancient documents, maps and plates are given in order ta make the theme of the thesis more dear.