Baki Divanı'ndaki soyut kavramların tahlili
The Analyses of abstract concepts of Baki's Divan
  1. Tez No: 125187
  2. Yazar: ŞADİYE AKYOL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUHAMMET NUR DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 387
Özet
Çalışmamız, XVI. asrın en büyük şairlerinden biri olan Bâkî'nin, Divanında yer alan soyut unsurların edebî sanatlar yoluyla benzetildiği ya da münasebet kurulduğu somut unsurları tespit ederek, soyut unsurların metin içerisinde, sözlük anlamlarının dışında uğradığı yeni anlam genişlemelerini belirlemeyi hedef almaktadır. Çalışmamız girişin yanı sıra beş bölümden oluşmaktadır: Divanda geçen soyut kavramlar Tabiat, Dünya ve Kozmik Âlem; İnsan; Din ve Tasavvuf; Toplum ve Bağımsız Kavramlar olmak üzere beş bölümde sınflandınlmış ve her bölüme dahil olan. soyut unsurlar ile bunların benzetildiği yahut münasebet kurulduğu somut unsurlar alfabetik olarak sıraya dizilerek gerekli açıklamalar yapılmıştır. Bu çalışma kelimelerin sözlüklerde bulunmayan metin içindeki değişik anlamlarını ve kazandıkları yeni nüansları belli bir ölçüde tespit etmektedir. ABSTRACT This study is about the abstract concepts of Bâkî's Divan. Bâkî's is one of the big poet of XVI. cc. Bakî has given meaning the these abstracts concepts in his Divan by using literary arts and connecting with some words which are not abstract. In this study, we try to determine this new meaning of the words. The study has five parts. These are: Abstract concepts in his Bâkî's Divan; nature, world, cosmic world; human being, religion and tasavvuf; society, independent concepts. All the abstracts concepts relating these five parts are alphabetical. We hope and except that this study will open new doors about the meaning of the words. Because we try to determine words' new nuances and new meaning which are in the text and you can't find in a dictionary.
Özet (Çeviri)