İşletmelerde iş ahlakı: İstanbul Su ve Kanalizasyon İdaresi (İSKİ) örneği
Business ethics: İstanbul Water and Sewerage Administration (İSKİ) case
  1. Tez No: 125188
  2. Yazar: HACI ALİ AYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BERRAK KURTULUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İşletme, Labour Economics and Industrial Relations, Business Administration
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 190
Özet
öz Mal ya da hizmet üretiminin temel girdisi olan emeğin verimliliği, iş dünyasında yaşanan çıkar çatışmaları, rüşvet, işletmeci - yönetici ve işgörenlerin sosyal sorumluluklarını yerine getirememeleri, iş ahlakı kapsamına giren ve sorun olarak incelenmesi gereken konuların başında gelmektedir, işletme karlılığı için“her şey mubahtır”inancı, iş ahlakı olgusunun gelişip kurumsallaşmasını engelleyici bir rol oynamıştır. Türk yönetici ve işgörenlerin iş ahlakı olgusuna bakışlarını tesbit etmek amacıyla İSKİ çalışanları üzerinde bir araştırma yapılmış, verilerin değerlendirilmesinde SPSS programı kullanılmıştır. Çalışmamızın sonucunda; kuruluşlar karları, bilançoları, mali sermayeleri ile birlikte, itibarına, dürüstlüğüne, temizliğine, duyarlılığına, yardımseverliğine, eğitime, çevreye verdikleri değere, iş ahlakının kurumsallaşmasına yönelik imajları ve görüntüleri ile değerlendirilir hale geldiği görüşüne varılmıştır. ABSTRACT Productivity of labor force which is the major input of good or service production, clash of interests in business life, bribery, failure of employers, managers and workers in satisfying their social responsibilities, issues relating to business ethics are the preceding issues among major points to be examined as problem. The idea of anything can be done for corporate profitability, has played an obstructing role for the improvement and institutionalization of the term“business ethics”. A research has been made on the employee of İSKİ for the purpose of determining the views of Turkish managers and employee about the term“business ethics”and SPSS program was applied to evaluate the data received. As a result of this study, it is claimed that organizations are evaluated not only with their profits, balance sheets and finacial structures but also with their credibility, honesty, cleanness, sensitivity, helpfulness, values given to education and environment, images and visions of institutionalizing the term“business ethics”. m
Özet (Çeviri)