Bir popüler kültür ürünü olarak Kavak Yelleri dizisinin lise gençliği üzerinde imaj oluşturma etkisi
İmaging effect of Kavak Yelleri tv serial on high school teenagers as a popular culture product
- Tez No: 331836
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. ENDERHAN KARAKOÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyo-Televizyon, Sosyoloji, Radio and Television, Sociology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Radyo Televizyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Bu araştırmada ?Kavak Yelleri? dizisinin lise gençliği üzerine imaj oluşturma etkisi incelenmiştir. Bunun yanında Kavak Yelleri dizisinin gençler üzerinde bir kültür şoku yaratıp yaratmadığı; dizinin gençleri sınırsız ve özgür yaşama özendirip özendirmediğinedeğinilmiştir. Eğer gençleri sınırsız ve özgür bir yaşama özendirmişse; bunun sonucunda yaşanabilecek durumlar;(aileden ayrı ve bağımsız yaşama, her türlü konuda kendi kararlarını kendi verme gibi) araştırılmıştır. Dizideki aile modellerinin, gençlerin aileleriyle olan ilişkilerine etkisine değinilerek, bunun yanında dizideki kahramanların, gençlerin ve arkadaşlarının davranışlarına etkisi olup olmadığı; karşı cinsle ilgili alınan kararları etkileyip etkilemediği araştırmanın önemli bir boyutunu oluşturmuştur. Dizinin gençleri üniversiteyi kazandırma açısından etkilerinin olup olmadığı da bir başka bakış açısını oluşturmuştur.viAraştırmanın asıl amacı da; Kavak Yelleri dizisinin, lise gençliği üzerinde yarattığı etkiler ve bu etkilerin gençlere ve ailelerine hangi açılardan yansıdığıdır.Kavak Yelleri dizisinin öğrencilerin davranışlarına yansımasını ve imaj oluşturma etkisini saptamayı amaçlayan bu araştırma, genel tarama modelinin bir türü olan ve değişkenler arasında karşılaştırmalı incelemeyi içeren ?İlişkisel Tarama? modelinde yapılmıştır.Araştırmanın evrenini Karaman il merkezindeki ortaöğretim kurumları oluşturmaktadır. Örneklem ise; 2011-2012 öğretim yılında Abdullah Tayyar Anadolu Lisesi, Fatih Lisesi, Nefise Sultan Kız Teknik ve Meslek Lisesi, Endüstri Meslek Lisesi, Turizm ve Otelcilik Meslek Lisesi, Bifa Lisesinde eğitim gören öğrencilerden seçilmiştir. Ancak örneklem seçilirken ?Amaçlı Örneklem? tekniği ile örneklem belirlenmiştir. Yani öğrencilere, Kavak Yelleri dizisini takip edip etmedikleri sorulup, diziyi takip eden öğrenciler tespit edilmiştir. İlgili öğrencilere bireysel olarak araştırmanın ölçme araçları uygulanmıştır. Araştırmanın örneklemini oluşturan öğrencilerin demografik özellikleri incelendiğinde 161 kız öğrenci, 139 erkek öğrenci olmak üzere toplam 300 öğrenciden oluşmuştur.Elde edilen verilerin analizinde; değişkenler arasındaki ilişkiyi görmek için frekans dağılımı ve betimsel istatistikler kullanılmıştır. İki ya da daha çok değişkene ilişkin frekans dağılımı için çapraz tablolar kullanılmıştır. Aritmetik Ortalama ve Standart Sapmaya göre sıralamalar yapılmıştır. Cinsiyete göre T-Testi yapılmıştır. Ayrıca veri analizinde SPSS 16.00 paket programı kullanılmıştır. Anketin güvenirliği Cronbach Alpha ile ölçülmüştür.
Özet (Çeviri)
n this research, the effect of the series of ?Kavak Yelleri? creating on images on the youth of high school was examined. In additional to that, it has been mentioned whether the series of ?Kavak Yelleri? creates a culture shock on young people or not; whether encourages the youth to live free and without any limits or not. In the case of encouraging the youth to live free and without any limits: the veriable results such as; separate and independent from family life, making their own decisions without feeling any responsibilities; was researched. The effect of family models in the series on the relationships of young people with their families has been mentioned. Furthermore the scope of the effect of heroes in the series on realtionships of young people with their friends and with opposite sex has been determined. The effect of the series on young people, in terms of getting through university, has created another point of view. The main aim of this research is the effect of the series ?Kavak Yelleri? on high school youth and the aspects of the viiieffects on their families. This research has been developed as ?Relational Surveying? model, which is a kind of general survey and contains comparative review of variants.The secondary schools in the city center of Karaman, determines the scope of the research. The students from high schools such as; Abdullah Tayyar Anadolu Lisesi, Fatih Lisesi, Nefise Sultan Kız Teknik ve Meslek Lisesi, Endüstri Meslek Lisesi, Turizm ve Otelcilik Meslek Lisesi, Bifa Lisesi; were selected as the population of the research for the sampling. Besides, ?The Intentional Sampling? method was adopted.The students were questioned whether they watch the series ?Kavak Yelleri? or not and they were enlisted. Means of research were adopted to each student individually. As the demographic characteristics of students were examined: 161 female students, 139 male students were selected from a total of 300 students. In the analysis of available data; in order to see the relationship between variants, frequency distribution and descriptive statistics were used. Cross-tables were used for frequency distribution of two or more variants. The rankings were based on Arithmetic Average and Coefficient of Variation. T-Test was performed according to the genders. Additionally, data analysis was performed by the software SPSS 16.00. The reliability of the survey was measured by Cronbach Alpha