Dış turizm pazarlamasında halkla ilişkilerin rolü - Ürdün örneğinde eleştirel bir bakış
The Role of public relations in the marketing of international tourism - A critical view of Jordan example
- Tez No: 125204
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYLİN PİRA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, Turizm, Public Relations, Tourism
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 198
Özet
TÜRKÇE ABSTRACT (en fazla 250 sözcük): (TUBITAK/TURDOK'un Abstrakt Hazırlama Kılavuzunu kullanınız.) ÖZET Turizm olayı eski çağlara kadar uzanmaktadır. Son yıllarda ulaşım araçlarının gelişmesi ve bir çok ülkenin daha emniyetli olmasının sonucu bir yerden diğer yere gitme olanakları kolaylaşmıştır. Dolayısıyla, turizm olayının artmasıyla birlikte turizme verilen önem artmıştır. Özellikle, dış turizmin turizm ülkesine iyi gelir sağladığı şüphesizdir. Dış turizmin gerek kamu sektörü, gerekse özel sektör için çok yararlı olması ve uluslararası turizm rekabetinin artmasıyla, dış turizm pazarlama çalışmalarının yapılması vazgeçilmez bir hale gelmiştir. Ancak, bu çalışmalar planlı, hedef kitleye uygun ve belli prensipler dikkate alınarak yapılmalıdır. Dış turizm pazarlaması alanında, reklamcılık, lobicilik, propaganda ve diploması gibi iletişim tekniklerinin önemli bir rolü olduğu şüphesizdir. Bunlarla birlikte basılı ve yazılı araçlar, sözlü, görüntülü ve sanal iletişim araçları, fuarlar, sergiler, turizm borsaları, festivaller, seminerler, sempozyumlar, konferanslar, kongreler ve gösteri faaliyetleri gibi halkla ilişkiler medya tekniklerinin, bir halkla ilişkiler programı çerçevesinde diğer iletişim teknikleri ile koordineli olarak kullanılması ve devlet tarafından desteklenmesi büyük önem taşır.“Dış Turizm Pazarlamasında Halkla İlişkilerin Rolü - Ürdün Örneğine Eleştirel Bir Bakış”adlı tezdeki örnek olay olarak, Ürdün, son üç yılda dış turizmin önemini kavramıştır. Ülkenin turizm olanaklarını tanıtmak amacıyla, Ürdün Turizm Bakanlığı ve özel turizm şirketleri ortaklaşa Turizm Canlandırma Heyeti'ni kurmuşlardır. Bu kuruluşun çalışmaya başlamasıyla, halkla ilişkilerden planlı ve koordineli bir şekilde yararlanılmış ve dış turizmden gelen net gelir artmıştır.
Özet (Çeviri)
İNGİLİZCE ABSTRAKT (en fazla 250 sözcük): SUMMARY The tourism's past was many years ago. It is going from the old ages. These years; recently, the transporting vehicles have been developed and many countries have become safer so thus, traveling is becoming easier at the same time. By reason of that; the tourism is increasing and its importance is going up, too. Now in many countries; people and the government give more importance to the tourism. Especially, the tourism of traveling the other countries provides the countries too much benefit and income. It can be surely said that, international tourism is very useful and necessary for the public events and area, public trade and private trade really. So the competition of international tourism is increasing day by day. In this way the marketing' of foreign tourism should increase, too and it is certain that, the working of marketing of the tourism is done. However, these works and efforts should be done carefully. They should be suitable in the form of the aim public, society and concerning about some principles should do them. In marketing area of the international tourism, the advertising, lobbying, propaganda, and diplomacy are very important. These communication methods ways have a special role in international tourism. The printing vehicles, the newspapers, the communication factors of conjectural, verbal and sighting fairs, exhibitions, shows, displays, tourism exchange, festivals, seminars, symposiums, lectures, congress and the target of shows are very important.“The Role of Public Relations in the Marketing of International Tourism - A Critical View of Jordan Example”, as an example event, Jordan has understood that international tourism is a very important concept. The Jordan Tourism Ministry and private tourism agencies established the Tourism Development Committee. After this committee began to work; the public relations is used regularly and the net gain from the international tourism has increased.