John Barth'ın eserlerinde postmodernist ögeler
Postmodernist elements in John Barth's narratives
- Tez No: 125205
- Danışmanlar: PROF. DR. SEÇKİN ERGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı, American Culture and Literature
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
ÖZET 1950 sonrasında, Amerikan edebiyatında birçok yazarın, deneysel olarak tanımlanan bir dizi farklı ve çarpıcı yazma yöntemleri geliştirdiği ve kullandığı verimli ve ilginç bir dönem başlamıştır. Bu çalışmada 1950lerde başlayan, 1960larda hız kazanan ve günümüze değin uzanan bu süreç içerisinde geleneksel bakış açılarının ve tanımların,“postmodernizm”in ortaya çıkışı ile birlikte nasıl bir değişikliğe uğradıklarını ve özellikle de edebiyattaki yansımalarını birbirleri ile birebir ilişki lend irilerek açıklamak amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda, edebiyatta postmoderni açıklamak için, geleneksel olan bakış açıları bir çıkış noktası olarak ele alınmış, böylelikle birtakım edebi unsurların gelenekselde ve postmodernde nasıl yer aldıkları örnekler de verilerek kıyaslanmış ve aradaki farklılıklar vurgulanarak değişim gözler önüne serilmeye çalışılmıştır. Ayrıca postmodernizmin genel bir tanımı yapıldıktan sonra, Amerikan edebiyatındaki iz düşümleri, deneysel edebi tekniklere değinilerek açıklanmıştır. 1950 sonrası deneysel Amerikan romancılarının en önemlilerinden olan John Barth bu sürecin edebiyatta bir dirilişe ve canlanmaya yol açacağını fark eden ilk yazarlardandır. İlk iki romanı The Floating Opera (1956) ve The End of the Road (1958)'da deneysel yöntemler ve postmodernist olarak adlandırılabilecek birtakım unsurlar bulunmaktadır. Fakat hem yazarın, hem de döneminin erken eserleri olmaları açısından bu romanlar geleneksele de yakın durmaktadırlar. Sözkonusu romanlar, çağdaş deneysel yazında farklı teknikler ve tanımlar kazanan şu unsurlar çerçevesinde ele alınmıştır: Fantazi, otobiyografik anlatım, pikaresk, ve üst kurmaca. Hangi unsurların geleneksel tanımına ve hangi unsurların postmodernist / deneysel tanımına daha yakın durdukları belirlenmeye çalışılmıştır. Sonuçta,“yeni pikaro”adını vereceğimiz karakter yaratma özelliğinin ve üst kurmaca olarak nitelendirdiğimiz bir takım anlatım tekniklerinin ağırlıklı olarak kullanıldığı, diğer postmodernist unsurların ise, kimi zaman ''geleneksel" tanımı içinde kaldıkları saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT After 1950, a dynamic and stimulating period defined as experimental, in which many writers of American literature have developed and applied a series of outstanding and striking techniques of writing, has begun. In this period, many transformations, beginning in the 1950s, gaining an impetus during the 1960s and proceeding up to the present, were effective in almost every realm. The notions which divorced from the traditional view points and definitions within this period, the emergence of“postmodernism”, what it is and especially its reflections in literature are the main arguments intended to be explained by discussing how they interact or relate with each other. With the attempt to lay bare such issues, and to perceive the postmodern in literature, traditional view points are taken as the departure point, to reveal the transformation that the contemporary literature has gone through. In this procedure, we compared and illustrated how certain literary elements function both within the postmodern and the traditional forum. After a theoretical and descriptive preface of postmodernism, its projections over the American literature are emphasized with reference to the experimental literary techniques, as well. John Barth, who is among the prominent writers of the experimental American novel, is also one of the writers who had realized that this process would open a new way of flourishing and revival in literature. His first two novels The Floating Opera (1956) and The End of the Road (1958) carry certain literary elements that reflect experimental techniques which are likely to be postmodern. But, both being the first narratives of the writer and the early examples of the decade, these two novels stand close to the traditional forms, as well. The two novels are analyzed according to such elements, including innovative, experimental techniques and definitions: Fantasy, autobiographical narration, picaresque. Each novel is re-analyzed in terms of each element's peculiar perspective, in order to state clearly if the novels fit the traditional or the postmodernist / experimental definitions of that element. The final section includes an inquiry on metaftction -the writing tecnique of postmodernism-, and the metaflctional tecniques which are the subjects of this dissertation. j^m V**' ^^-