Yazılı basında politikacı
The Politicion in media
  1. Tez No: 125210
  2. Yazar: SERPİL CESUR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ENGİN ÖNEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Political Science, Sociology
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uygulamalı Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
ÖZET Meşruiyet krizi, günümüzde, çağdaş demokrasileri içine olan ve giderek daha yoğun hissedilen bir sorun haline gelmiştir. Çoğulculuğu, siyasal düşünce geleneği olarak benimseyen, yurttaşların etkin katılımı üzerine inşa edilen temsili demokrasilerde, vatandaşların giderek siyasetten uzaklaşmakta oldukları gözlemlenmektedir. Depolitizasyon olarak da adlandırılan bu olgunun, meşruluk krizi ile ilgili olduğuna işaret edilir. Politik ilgisizliğin oluşmasına neden olan çok çeşitli faktörler vardır. Politik kirlenme, profesyonelleşme,..., kitle iletişimindeki gelişmeler ve modern politikanın değişen yüzü. Bu bağlamda varolmak için kamuoyunun desteğine ihtiyaç duyan çoğulcu demokrasinin, medyanın gelişmesi ve kitleleri etkileme gücü karşısında duyarsız kalması olanaksızdır. Pahalı teknolojisi olan, medyanın ekonomi bağımlılığı, dolayısıyla politikaya olan ilgisi de göz ardı edilemez. Medya, birebir enformasyonun mümkün olmadığı çağımızda kişilerin politik haberler konusundaki önemli bilgi kaynağıdır. Medyanın politik ilgisizlik üzerindeki sorumluluğunu göz ardı edemeyiz. Çünkü, kamuoyunun oluşumunda en etkili araç konumundadır. Onun içindir ki, devlet ve özel sektör etkinliklerine hükmeden, özel çıkarlara, destek sağlama işlevini yerine getiren, medyanın bu çerçevede çözümlenmesi önemlidir. Düşünce ve eylemleriyle gündeme gelen politikacılar kadar, medyanın bunları nasıl ürettiği de önemlidir. Karşılıklı çıkar ilişkileri ve bağımlılıkları neticesinde kamuoyu sağlıklı bilgilendirilmediğine inanabilir. Ya da her gün, karşılaştığı politik kirlenme onu politikadan uzaklaştırabilir. Kontrol edemediği bu güç karşısında, sosyal savunma ve içe kapanma ile ilişkili iş birliği ve fikir birliği mekanizmalarını destekleyecek şekilde hareket edebilir. Sonuçta medya politik ilgisizliğin oluşmasında bilinçli ya da bilinçsiz ama önemli bir rol oynar.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The crisis of legitimacy has become a problem which contains the contemporary democracies and is increasingly felt more and more intensely in the present day.In representative democracies which have adopted pluralism as a custom of political thinking and build upon the active participation of the citizens, the citizens are observed to increasingly move away from politics.lt is pointed out that this phenomenon which is also called depolitizasyon is associated with the crisis of legitimacy. There are a variety of factors which cause the formation of political indifference:Political contamination,global causes,professionalization,.developments in public communications and the changing face of modern politics. In this context.it is impossible that pluralist democracy which needs the support of the public opinion in order to survive remains insensitive before the development of the meia and its power to influence large groups of people.One cannot overlook the economic dependence and thereby the interest in politics of the media which has an expensive technology. The media is the source of political news for individuals in our age in which one-to-one information is not possible. We cannot overlook the media's responsibility on political indifference.Forit is. the most efficient device in the formation of the public opinion.Therefore the media which governs the public and private sector activities.performs the function of providing support for private interest must be analysed within this framework.lt is also important in this process how the media has produced the politicians who are spoken of in every day life with their thoughts and actions as well as the politicians themselves. People may believe that they are not informed in a good manner as a consequence of the relations of reciprocal interests and dependencies. Or the political contamination which they encounter everyday may cause them to move away from politics.Before such a power which they cannot control,they may act to support the cooperation and unanimity of opinion in association with social defense and introspection. As a result,the media plays an important role in the formation of political indifference.