Haber medyasında dilin kullanımı (gazete ve televizyonların dili kullanımı açısından karşılaştırmalı içerik analizi)
Language usage in the news media (comparative content analysis of the news in newspapers and tv in terms of language usage)
  1. Tez No: 125217
  2. Yazar: YURDAGÜL BEZİRGAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NEHİDE KARABAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Journalism
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 392
Özet
ÖZET“Haber Medyasında Dilin Kullanımı (Gazete ve Televizyon Haberlerinin Dili Kullanımı Açısından Karşılaştırmalı İçerik Analizi)”adlı bu tezin amacı, iki farkta haber medyası olarak gazete ve televizyonda, haberlerde kullanılan dilin farklılıklalarını ortaya koymaktır. Bu amaca ulaşmak için öncelikle, dili anlamın 'şeffaf bir aktarıcısı olarak gören enstrumentalist yaklaşımlar sorgulanmakta ve dilin kuttur, toplum, düşünce ve ideoloji ile ilişkisi bağlamında genel bir çerçevesi çizilmektedir. 'Gerçekliği' kuran bir sistem olarak dilin, haber medyasında da anlam inşa eden ve haberi yapılandıran bir söylem olarak işlev gördüğü kabul edilmekte ve habere ilişkin eleştirel bir yaklaşım sergilenmektedir. Bu çerçevede, öncelikle haber diline ilişkin özellikler ve haber medyasının üretim sürecinde dili kullanma biçimleri üzerinde etkili olan mesleki (profesyonel meslek kodları, haber üretim süreci aktörleri) ve çevre faktörleri (toplumsal yapı/güç, kültürel yapı, siyasi yapı-medya ilişkileri, iletişim teknolojilerindeki gelişmeler) açıklanmaktadır. Çalışmanın her aşamasında, haber diline ilişkin çerçeve, haber medyası kapsamında ele atanan gazete ve televizyon haberleri ekseninde irdelenmektedir. Haber medyasının dili kullanımına ilişkin oluşturulan bağlam etrafında, gazete ve televizyonda haber dilinin ne şekilde kullanıldığına bakılmak üzere dört gazete (Akşam, Cumhuriyet, Sabah ve Zaman) ile dört TV haber bülteni (ATV, Show TV, ST V ve TRT) örneklem olarak alınmakta ve bunların 2002 yılı '1 Mayıs İşçi Bayramı' örnek olayında nasıl bir dil kullandıkları incelenmektedir. Yöntem olarak, söylem analizi ile içerik analizinin farkta tekniklerini birleştiren özgün bir içerik analizi taslağı üzerinden hareket edilmektedir. Analiz sonucunda, hem gazete hem de televizyon haberlerinde dilin dolayımına dayanan bazı teknikler kullanılarak etkili olunduğu, bu tekniklerin özellikte televizyonlarda daha yaygın okluğu; gazetelerde ise popüler başmal bu teknikleri kullandığı bulgusuna ulaşılmaktadır?
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The aim of the current thesis titled as“Language Usage in the News Media (Comparative Content Analysis of the News in Newspapers and TV in terms of Language Usage”is to reveal the differences of the language used in newspapers and TV the two different news media. In order to reach this aim, instrumentalist approaches which see language as a 'transparent' transfer agent of the language are dealt with and a general framework for language is drawn in terms of its effects on culture, society, thought and ideology. It has been accepted that language is seen as a discourse that sets up meanins and builds up the news in news media and a critical approach is exhibited. In this framework, professional (professional codes, in the process of news production) and enviromental factors (social structure/power, cultural structure, political structure/media relations, developments in the communication technology) are explained. At every stage of the study, the framework of the news language is dealt with within the scope of news media and examined in the direction of newspaper and TV news. Within the framework buut around the language of news media, four newspaper (Akşam, Cumhuriyet, Sabah and Zaman) and four TV news bulletins (ATV, Show TV, STV and TRT) were chosen as sample to see how the news language is used in newspapers and TV, and we have examined what kind of a language they used in their programs“May 1st 2002 Worker Days”which was chosen as a case study. We have acted on an original draft of content analysis that unites discourse analysis with content analysis. At the end of the analysis, the following findings were found: the language is made effective in both newspaper and TV news bulletins by using some techniques based on metaphors of the language; these techniques are especially common on TV; and in newspaper, popular press make use of this technique.