Huzurevi ve yaşlılık, İzmir Büyükşehir Belediyesi Zübeyde Hanım Huzurevi örneğinde
Nursing home and aging, the case of İzmir Municipality Zübeyde Hanım Nursing Home
  1. Tez No: 125218
  2. Yazar: CANER IŞIK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DİLEK ÇİFTÇİ YEŞİLTUNA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyal Hizmetler, Sosyoloji, Social Services, Sociology
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 210
Özet
ÖZET Modernleşıhe kendine özgü toplumsal organizasyonu ihtiyaçları doğrultusunda oluşturmuştur. Rasyonaliteyi ve öznelliği temel kabul olarak alan modernite yaşlı nüfusun artışı ile kendi temel ilkeleri ile çelişir hale gelmiştir. Bu anlamıyla bir çok çözüm yollan aranmış ve yaşlı bakım hizmetleri gelişmiş kurumsallaşmalarla bu problem halledilmeye çalışılmıştır. Modern toplum aynı zamanda sosyal alanda yaşa bağlı ayrımcılığı da içten içe taşımıştır. Türk toplumu modernleşme ile hızlı bir değişim sürecine girmiş ve bu dönüşüm sosyal hayatın her kesiminde ve her olayda gözlenmiştir. Modem toplumun gerekleri aile yapısının çekirdek aileye dönmesini sağlamış ve bir çok değişim sonucunda yaşlıların bakım hizmeti alabileceği kurumların oluşturulması şart olmuştur. Bu anlamıyla Cumhuriyet kurulmadan önce oluşturulan fakirhaneler ve benzer kurumlar yavaş yavaş profesyonel hizmet veren kurumlara dönüşmeye başlamıştır. Bu dönüşüm toplumun reel ihtiyaçlarını karşılamada öncülük etse de geleneksel kültürün etkileri ile huzurevleri toplumda bir düşkünlük kurumu olarak algılanmış ve bu anlayış huzurevi kimliğinin oluşmasını geciktirmiştir. Kurum hizmeti alan yaşlılar ve hizmet veren huzurevi personeli geleneksel kültürün etkisiyle duygusal beklentiler içinde olmakta, bu da kurumsal işleyişin prensipler oluşturmasını zorlaştırmaktadır. Huzurevinde kalan yaşlılar geleneksel olarak tanımlanan yaşlı rollerine uygun davranış kalıplan ile karşılaşmayı beklemektedir. Huzurevinde çalışanların çoğunluğu yukarıda vurgulanan (modem-geleneksel arasındaki) "bilişsel çelişki''yideneyimlemektedirler. Türk modernleşme projesi toplumsal hayatın bir çok noktasında aktif dönüşüm gerçekleştirmiştir. Aslinda temel zihniyet yapılarımız değişimin yapısını tahlil etmeye olanak tanımaktadır. Yaşlılık ve huzurevleri gibi bir konu Türk kültürel hayatının geleneksel değerlere olan zihniyet düzeyindeki bağlannı anlamak için önemlidir. Bir çok kurumun içine sirayet etmiş olan modern ve geleneksel değerlerin birlikteliği huzurevleri 196gibi kurumlarda kendisini açık ve net bir biçimde gösterebilmekte ve Türk kültürel hayatı, zihniyet yapısı ve kurumsallaşabilme kabiliyeti hakkında da önemli veriler sunabilmektedir. 197
Özet (Çeviri)
SUMMARY The process of modernization emerges as a result öf unique needs of social organizations. Modernity, a system based on rationality and subjectivity, has become ambivalent when it came to providing services for title elderly. In order to handle the problem of aging, various solutions have been sought and highly developed care giving practices have been institutionalized bringing about practices such as agism. Turkish society entered a very rapid process of social change which affected almost all segments of the social life and it became urgent to form modern institutions to provide health care for the aging population. Those institutions such as poorhouses (fakirhane), formed before the Republic was born, gradually became institutions offering professional services for those who are deprived and poor. Although such a transformation led the process of replying the real needs of the society, the organization called huzurevi (the house of serenity) was accepted asitha-place of“fallen”people, which became an obstacle for the formation of real identity of those organizations. Due to the impact of traditional culture, both old people residing at the huzurevi and the staff working at the huzurevi develop emotional expectations which makes it hard for the institutional operation to develop its own principles. The elderly residing at the institution expect to experience patters of behavior defined traditionally. The majority of the staff working at ihe huzurevi also experience a kind of“cognitive dissonance”(between the modem and the traditional universes). The modernization project in Turkish society realized an active transformation in various spheres of the social life. The major epistemes provide opportunities to analyze the structure of the process of social change. The subject of aging and huzurevi is important in the sense that it offers us ways to analyze the linkage between tarditional values and cultural life at the level of different mentalities. The ways in which the hybridity of traditional and modern values offer important webs of evidence about Turkish cultural life, the structure of mentalities, and the ability of institutionalization. 198