İnformasiya cəmiyyətində siyasi manipulyasiyamövzusunda
Bilgi toplumunda siyasi manipulasyon
  1. Tez No: 912121
  2. Yazar: GULDESTE MUSTAFAYEVA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Azerice
  9. Üniversite: Baku State University
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
İnsan faaliyetinin çeşitli alanlarında bilgi toplumunun doğası, özellikleri ve dinamiklerinin analizine dayanarak bazı genel sonuçlara ulaşılabilir. Birincisi, küresel ağ, zaman ve mekân gibi iki temel sorunun üstesinden gelmektedir. İnternetin temeli budur, özü, zaman ve mekân sınırlamalarının ötesinde bir olgu olmasıdır. İkincisi, İnternet iki ana işlevi olan bilgi ve iletişim işlevleri nedeniyle zaman ve mekan sınırlamalarını ortadan kaldırır. Yani insanlar günlük faaliyetlerinde belirli sorunlarını çözmek veya çeşitli ihtiyaçlarını (bilgi, iletişim, eğlence vb.) karşılamak için kullanırlar. Bir bilgi ve iletişim ortamı olarak internetin benzersiz özelliği, tüm faaliyet alanlarının etkinliğinin arttırılmasında önemli bir etkiye sahip olmasıdır. Dolayısıyla bilgi ve iletişim insan faaliyetinin esas temelini oluşturur. Bu nedenle tüm faaliyet alanları - bilim, eğitim, üretim, hizmet, ev işleri vb. İnternet sayesinde yeni gelişim fırsatları elde eder. Toplumda gazete medyasını tercih etme geleneği halen devam etmekte olup, yazılı medya kendine has nitelikleri nedeniyle elektronik medyaya karşı kaybetse de, tam tersine elektronik medya da bazı özellikleri nedeniyle yazılı medyanın gerisinde kalmaktadır. Yazılı medya, arşiv ve entelektüel nitelikleri nedeniyle yeni nesil medyaya göre daha güvenilirdir. Başka bir deyişle, eğer gazete araştırmaya ve ilgi çekici gazetecilik yazılarına yer ayırıyorsa, haberler özgün bir biçimde kamuoyuna sunuluyorsa ve geniş toplumsal tartışmalara yer veriyorsa, gazetenin vefatından söz etmek için hâlâ çok erken demektir. Elektronik ortamda rekabet gazeteyle değil, haberin hızlı ulaştırılması konusunda haber siteleri arasında yaşanıyor. Bazen internet sitelerinde yazılan haberler her ne kadar etkili olsa da“şok”etkisi hesaplanarak dengeler bozuluyor ve ön yargıyla karşılanıyor. Görüldüğü üzere bilgi toplumunda medyanın rolü yadsınamaz olup, toplum geliştikçe kitle iletişim araçlarının önemi, toplumsal ve siyasal süreçler üzerindeki etkisi ve kamuoyu oluşumu artmaktadır. Modern BİT araçlarının ortaya çıkmasıyla birlikte yeni nesil medyanın ortaya çıkması, yalnızca kitle iletişim araçlarının, özellikle de geleneksel medyanın, yeni toplumun temel göstergesi olan bilginin üretilmesi, işlenmesi ve iletilmesindeki rolünü azaltmakla kalmayacak, ama tam tersine bu süreçte yeni bir niteliksel gelişme dönemi yaşanacak. Manipülasyonun gizli işaretleri nelerdir ve bilincimiz ve sezgilerimiz hangi semptomları kullanabilir? En önemlilerinden bahsedelim. DİL. Politikacılar ve spiker kuş diliyle (daha az anlaşılır kelimelerle) konuşmaya başladığında, manipülasyon başlamış demektir. Eğer konuşmacı söylediklerinin anlaşılmasını isteseydi bunu daha kolay bir diyalog şeklinde yapardı. Hayatımızda Azerbaycan Türkçesi , Rusça, İngilizce, İspanyolca, Norveççe, Almanca, İtalyanca, Yunanca, Slavyan vb. Dillerde ifade edemeyeceğiniz, mesleki alanlar dışında bilim ve teknoloji alanı yoktur. Dinleyenleri yalanlarla boğmak için anlaşılır kelimeler yerine anlaşılmaz kelimeler kullanılıyor. Veya bu tür konuşmalar hipnotize etmek için kullanılıyor. Genellikle politikacıların beyaz yalanlar kullandığı görülür. Genel olarak dil, gerçek bir teşhis faktörüdür ki doktorlar da boş yere dile bakmıyorlar. Duygular. Eğer spiker veya protestocu sizin duygularınıza dokunmaya başlarsa demek ki burada hile vardır. Yapay duygular orada acımasız gibidir, hasta başkana üzülmek ne demektir? O ya hastadır ya da başkan. Siyasilerin sağlık durumları ne olursa olsun sıradan insanlara karşı çok acımasız olduklarını ve makine gibi hareket ettiklerini görüyoruz. Yaşlı ve çaresiz Sakharov soğukkanlılıkla Karabağ savaşını kışkırtmıştı. Mahkemede kendisine karşı çıkıldığında taraftarları hemen o kişiye baskı yapıp onu utandırıyordu. Bilgileri dinlerken her ne kadar her türlü duyguyla süslenmiş olsa da onu bir hesap makinesi gibi anlamalıyız ki, duygularımızdan bağımsız olarak ne olduğunu anlayabilelim. Onların çıkarlarını, duygularının boş, ucuz bir aksesuar olduğunu aklımızda tutmalıyız. Her zaman sadece kendi çıkarlarınızı, kendinizin, neslinizin ve halkınızın çıkarlarını göz önünde bulundurun. Ayrıca konuşmacının ve onun sahibinin çıkarlarını da dikkate almak gerekir. Tekrar. Muğlak propagandanın ana faktörlerinden biridir. Eğer bir siyasetçi ve ona yardım eden kitle iletişim araçları halka herhangi bir siyasi sorunu açıklamak isterse, bu sorunu her zaman tam olarak açıklayacaktır. Hafıza geliştirme Geleceğe odaklanmak. Hafıza ve geleceği görmek psikolojideki temel savunma yöntemleridir. Manipülasyonun ana teknolojilerinden biri tarihsel hafızamızla oynamak ve kapalı bir zaman gösterisi yaratmaktır. Tam tersine hafızayı güçlendirmemiz gerekiyor. Bu sayede manipülatörün elinden kurtulmak mümkündür. Dilin değiştirilmesi. Temel sorunlardan biri. Manipülatörün sorunlarını ifade ettiği dili reddetmek ve onun tarzını kabul etmemek. Sözlerini başka sözcüklerle değiştirmek ve sözlerini hiçbir ideolojik kategoriye bağlamamak.
Özet (Çeviri)
Conclusion Based on the analysis of the nature, features and dynamics of the information society in various fields of human activity, some general conclusions can be drawn. First, the global network overcomes two fundamental problems of time and space. This is the basis of the Internet, its essence is that it is a phenomenon beyond the limitations of time and space. Secondly, the Internet eliminates the limitations of time and space due to its two main functions: information and communication. That is, people use it in their daily activities to solve certain problems or meet their various needs (information, communication, entertainment, etc.). The unique feature of the Internet as an information and communication medium is that it has a significant impact on increasing the effectiveness of all areas of activity. Therefore, information and communication constitute the essential basis of human activity. Therefore, all areas of activity - science, education, production, service, household chores, etc. He/she obtains new development opportunities thanks to the Internet. The tradition of preferring newspaper media in society still continues, and although print media loses out to electronic media due to its unique qualities, on the contrary, electronic media lags behind print media due to some of its features. Printed media is more reliable than new generation media due to its archival and intellectual qualities. In other words, if the newspaper devotes space to research and interesting journalistic articles, if the news is presented to the public in an original way and if it includes wide social debates, it is still too early to talk about the death of the newspaper. Competition in the electronic environment is not between newspapers, but between news sites in terms of fast delivery of news. Sometimes, although the news written on websites is effective, the“shock”effect is calculated and the balance is disrupted and it is met with prejudice. As can be seen, the role of media in the information society is undeniable, and as society develops, the importance of mass media, its impact on social and political processes, and the formation of public opinion increases. The emergence of new generation media with the emergence of modern ICT tools will not only reduce the role of mass media, especially traditional media, in the production, processing and transmission of information, which is the basic indicator of the new society, but on the contrary, a new period of qualitative development will occur in this process. What are the hidden signs of manipulation and what symptoms can our consciousness and intuition use? Let's talk about the most important ones. LANGUAGE. When politicians and news anchors start speaking in bird language (with less understandable words), manipulation has begun. If the speaker wanted what he said to be understood, he would do it in the form of an easier dialogue. Azerbaijani Turkish, Russian, English, Spanish, Norwegian, German, Italian, Greek, Slavyan etc. are used in our lives. There is no field of science and technology other than professional fields that you cannot express in languages. Incomprehensible words are used instead of understandable words to drown the listeners with lies. Or such speeches are used to hypnotize. It is often seen that politicians use white lies. In general, language is a real diagnostic factor, and doctors do not look at it in vain. Feelings. If the announcer or protester starts to touch your emotions, then there is cheating here. Artificial emotions are like cruel there, what does it mean to feel sorry for the sick president? He is either sick or the president. We see that politicians are very cruel to ordinary people and act like machines, regardless of their health condition. Old and helpless Sakharov coldly provoked the Karabakh war. When he was opposed in court, his supporters would immediately put pressure on that person and embarrass him. While listening to information, even though it is decorated with all kinds of emotions, we must understand it like a calculator so that we can understand what is happening regardless of our emotions. We must keep in mind that their interests and emotions are an empty, cheap accessory. Always consider only your own interests, the interests of yourself, your generation and your people. It is also necessary to take into account the interests of the speaker and his owner. Again. Ambiguity is one of the main factors of propaganda. If a politician and the mass media that help him want to explain any political problem to the public, he will always explain it fully. Memory improvement Focusing on the future. Memory and seeing the future are basic defense methods in psychology. One of the main technologies of manipulation is to manipulate our historical memory and create a closed show of time. On the contrary, we need to strengthen memory. In this way, it is possible to escape from the manipulator's grasp. Changing the language. One of the main problems. Rejecting the language in which the manipulator expresses his problems and not accepting his style. Replacing your words with other words and not linking your words to any ideological category. ​