Spinoza dolayımı ile Althusser'de ideoloji kavramı ve ideolojinin işlevi
The Concept and the function of ideology in Althusser through the mediation of Spinoza
- Tez No: 125225
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SOLMAZ ZELYÜT HÜNLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 274
Özet
TÜRKÇE ABSTRACT“Spinoza Dolayımı ile Althusser'de İdeoloji Kavramı ve İdeolojinin İşlevi”adlı bu tez çalışmasında Althusser'in ideoloji anlayışı ve bu anlayışın içerisinden çıktığı teorik bağlam, tarihsel bir arka plân gözetilerek irdelenmeye çalışılmıştır. Bölümler itibarıyla bakıldığında tezin içeriği kısaca şöyle özetlenebilir.“Giriş”bölümünde, tesis edeceğimiz dolayımı Spinoza'daki hangi kavram veya anlayış ile ilişkilendirebileceğimiz araştırıldı.“Bölüm I”, Althusser'in önemle üzerinde durduğu bir hısımlığın, yani Spinoza Marx hısımlığının içeriğini anlamaya çalıştığımız bir bölüm olarak ortaya çıktı.“Bölüm IP'de ideoloji kavramının tarihsel gelişimi bir bakıma Althusser'in arka plânını aydınlatacak şekilde ele alındı. Bu bölüm bir yönüyle ideoloji kavramının kısa ve özlü bir Marxist tarihi olarak gelişti. ”Bölüm IH“ ise başlı basma, sözünü ettiğimiz tarihin en önemli ve tartışmak ismi olan Althusser'e ve onun ideoloji anlayışına ayırdığımız bir bölüm oldu. ”Bölüm IV“, son bölüm obuası bakımından Spinoza Althusser ilişkisini anlamaya ve bu tez çalışmasının başlığını oluşturan ”Spinoza dolayımı" m tesis etmeye ayrıldı. Sonuç olarak Spinoza'nın bir bilgi türü olarak hayalgücüne tanıdığı statü, Althusser'in ideoloji anlayışına nüfuz etmemiz açısından önümüze yeni bir yol açmış oldu. 260
Özet (Çeviri)
ingilizce abstrakt In this thesis work, whose title is“The Concept and the Function of Ideology in Althusser Through the Mediation of Spinoza”, Althusser's understanding of ideology and the theoretical context from which it emanetes has been attempted to be consider by a historical background. The content of the thesis can briefly be summarized as follows. In the“Introduction”, we have examined with which concept or understanding of Spinoza we can connect the mediation which we aim to establish. The“Section I”has arisen as a section in which we tried to understand the content of an affinity, that is the affinity between Spinoza and Marx on which Althusser has so seriously dwelled. In“Section IP, the historical development of the concept of ideology, in a sense, is dealt with so as to highlight the background of Althusser. This section has turned out to be a brief and substantial Marxist history of the concept of ideology. ”Section m“, by itself, has ended up being a section on Althusser, the most controversial figure in this history and his understanding of ideology. ”Section IV“, being the last section, has been reserved to understand the connection between Spinoza and Althusser and to establish the ”Spinoza mediation" which is title of this thesis. As a conclusion, the special status which Spinoza attributed to imagination as a kind of knowledge has opened before us a new path in order to penetrate to the understanding of ideology in Althusser. 261 A