Tüketicilerin süpermarket/hipermarketlerden internet üzerinden alışveriş yapma eğilimleri: İzmir örneği
The tendency of consumers shpping from supermarket/hypermarkets via internet: Izmir field work
- Tez No: 125224
- Danışmanlar: DOÇ.DR. SEDEF AKGÜNGÖR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 257
Özet
ÖZET: 21. yüzyıla doğru, günümüzde ekonomik, sosyal, siyasal ve kültürel alanda birçok değişim ve dönüşümlerin yaşandığı görülmektedir. Bu değişimlerin en önemlisi, bilgi teknolojilerinde hızla ortaya çıkan gelişmelerdir. İnternetin günlük yaşantıda kullanılmaya başlanması bu gelişmelerin en önemlilerindendir. Bu elektronik iletişim ortamı sayesinde bir yandan işletmecilik işlemlerinin bir bölümü, geleneksel yapıdan hızla uzaklaşırken, diğer yandan da insanların hayat tarzları giderek değişmekte ve İnternet, günlük yaşamın hemen her alanında kendisini göstermeye başlamaktadır. İnternet, günümüzde zaman ve mekan sınırı olmaksızın bilgiye ulaşmanın, bilgiyi dağıtmanın ve paylaşmanın en hızlı aracıdır. İnternetin; bÜgi edinme, eğlence, ve araştırma yapma gibi kullanım amaçları bulunmaktadır. Bu amaçların yanı sıra, günümüzde İnternet alışveriş amaçlı olarak da kullanılmaktadır. Bu araştırmada temel amaç, tüketicilerin İnternet üzerinden alışveriş yapma eğilimlerini ölçmektir. Bu amaçların yanı sıra tüketicilerin yaş, cinsiyet, eğitim durumu, gelir düzeyi gibi tüketicilerin farklı demografik özellikleri ile güvenlik, kalite, önceki alışveriş deneyimleri ile İnternet üzerinden alışveriş yapma eğilimleri arasındaki ilişkiler de incelenmiştir. Bu çalışmada, İzmir'in metropol ilçelerindeki supermarket ya da hipermarketlerden alışveriş yapan tüketiciler ve Ege-Net'e bağlı Ege-İs abonelerinin İnternet üzerinden alışveriş yapma eğilimleri ölçülmüştür. Global rekabette başarılı olabilmek için İnternetten pazarlama Türk firmaları açısından büyük bir önem taşımaktadır. Ülkemizde, e-ticaretin önemini henüz kavrayamayan işletmeler, gelecekte artan rekabet koşulları ile kendilerini bu teknolojiye adapte edileceklerdir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT At the threshold of a new age, the world has been changing as a result of changes in social, political and cultural environment. The most important change is the development of information technologies. The use of Internet in the daily life is one of the most important development. Both business and daily life is effected with the electronic communication oppotunities. Today, consumers have too many reasons to use Internet. It is the fastest device for reaching, distributing and sharing information without considering time and geographical borders. Internet can be used for several reasons. Information search, entertainment and shopping are some of these. The main purpose of this study is to measure the consumers' tendency to use Internet as a shopping tool. Besides, the relationship between the consumers' demographic characteristics(sex, age, education, income), security and quality risks, previous shopping experiences and the tendency of consumers' to use Internet as a shopping tool is tested. In this study the consumers' tendency of shopping from the supermarket/hypermarkets via Internet in the metropolis counties in İzmir and the subscribers of Ege-İs which belongs to Ege-Net is measured. To be successful and to be integrated in the global competition Internet marketing is very essential for Turkish firms. In our country, the importance of e-commerce has not perceived yet. Increasing competition will make firms to adapt themselves to e-commerce technology.