Eski Ahit'teki mitolojik ögelerin yapısal çözümlemesi
A Structural analysis of the mythical elements in the old testament
  1. Tez No: 125233
  2. Yazar: HALİL SAİM PARLADIR
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. HALE OKÇAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Sosyoloji, Religion, Sociology
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 168
Özet
ÖZET Bu çalışmanın amacı; yapısalcı bakış açısıyla dinsel/kutsal metinlerin, özelde de Eski Ahit anlatılarının çözümlenmesidir. Takip edilen yapısal bakış açısını Claude Levi- Strauss'un yaklaşımı oluşturmaktadır. Levi-Strauss'un yaklaşımı bağlamında kutsallığın/dinselliğin ilk ve temel kaynağı olarak mitos ve mitsel düşünce kabul edildiği için, çalışmada Eski Ahit metinleri, anlatıları (özlerini oluşturduğu düşünülen) mitsel düşünce yapısıyla ilişkilendirilerek çözümlenmeye çalışılmıştır. Bu çalışmanın niteliklerinden biri ve belki de en önemlisi; sosyolojik bilginin özüne ilişkin dolaylı bir varsayım içermesidir. Çalışmanın, başlıkta ortaya konan amacı doğrultusundaki temel iddiası aslında insanın ürettiği her tarz bilginin (kurumsal işleyişe ilişkin bilgi) bir diğer tarz bilgiye çevrilebileceği düşüncesine dayanır. Daha farklı bir ifadeyle soyut-somut her şey kurumlaşmış bir epistemik sistemin sınırları içindedir ve birbirinin yerini alabilir niteliktedir. Yani kabaca ifade edersek; insanın nasıl giyinmesi, yemesi, itaat/isyan etmesi vb. 'ne ilişkin bilgiyi içeren kurumlar aslında birbirine indirgenebilirdir. Örnek: İnsanın neye inandığına, ne giydiğine, vb. ile neye/kime itaat/isyan ettiğine, neyi/nasıl yediğine vb. ilişkin bilgi sistemleri arasında organik bir bağ vardır. İşte bu anlamda, bu çalışmada öncelikle insanı sosyal bilimin nesnesi olarak kuran sosyal bilim tarihine ve bu tarihin ereği olarak yapısalcı metot bağlamında Eski Ahit'teki mitolojik öğelerin sosyal bilimsel anlamda (tarihsel bilgiden mümkün olduğunca kaçınarak) bir çözümlemesi sunulmaya çalışılmıştır. 166
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The aim of this study is to analyse the religious and/or sacred texts in a sense of structuralist view and specially to analyse some narrations of The Old Testament. Claude Levi-Strauss' approach forms the structural view followed. Because of agreeing the mythos and mythical thought as first and a basic source of religious and/or sacred materials based on Levi-Strauss' approach, it was tried to analyse the texts and narrations of The Old Testament concerning the mythical mind. One of the main objectives of this study and probably the most important thing is to contain an indirect hypothesis related to the essence of sociological knowledge. In reality, the basic claim in direction of the aim proposed in title of thesis is based on the thought of convertibility of all kinds of knowledge (regarding the institutional function) produced by mankind to another type of knowledge. As a rough speaking, the institutions contains/determines some of knowledge regarding how people wear, how them eat, obey/rebel etc. The knowledge regarding these institutions, could be reduced to each other. As an example, it could be expressed that there's an organic bond between the knowledge systems regarding the things to what man believes, wears, obeys/rebels, what and how he eats etc. The main subject was tried to represent here (by taking the structuralist method as the objective of the history of social sciences which establish mankind as the main object of itself) -obstaining the historical way of inquiry as soon as possible- is to analyse the mythological elements in the Old Testament. 167