Kazak ve Türkiye Türkçesinde fiil yapım ekleri
Verb formation suffix in Kazakh dialect and Turkish
- Tez No: 125234
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEKİ KAYMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Lehçeleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 199
Özet
Özet Türkçe'nin kuzey - batı yani Kıpçak ve Oğuz kollarına dahil edilen Kazak ve Türkiye Türkçelerindeki fiil yapını eklerini karşılaştırma metodu ile incelemeye aldık. Bu incelemeyi yürütebilmemiz için bu iki lehçeye de ortak olan Eski Türkçedeki fiil yapım eklerini esas alarak Türkçe'nin farklı iki koluna ait olan Kazak ve Türkiye Türkçesinde yapım ekleri bakımından özellikle fiil yapım ekleri bakımından ne tür benzerlik ya da farklılıklar bulunduğunu tespit etmeye çalıştık. Çalışmamız üç ana bölümden oluşuyor: a. Giriş b.İnceleme c. Sonuç a. Giriş: Bu bölümde ilk olarak Kazaklar ve Kazak Türkçesi ile ilgili tarihi bilgiler verildi. Daha sonra Kazak ve Türkiye Türkçesinin fonetik yapışma kısaca değinildi. b. İnceleme: Bu bölümde ise karşılaştırmalı metotla ele aldığımız Kazak ve Türkiye Türkçesindeki fiil yapım ekleri incelenmiştir. Bu tür çalışmamızı yürütebilmemiz için Eski Türkçedeki fiil yapım ekleri esas alındı. Fiil yapım ekleri iki gruba sınıflandınldı:- 1. isimden fiil yapım ekleri 2. fiilden fiil yapım ekleri. Her ekin üstlendiği fonksiyonu örnekleri ile verilmiştir. c. Sonuç: Çalışmamızın son bölümünde incelemiş olduğumuz Kazak ve Türkiye Türkçesindeki fiil tapım eklerini yapı bakımından, nesne ilgisi bakımından ve şekil yönünden sınıflandıran tablo verildi. 180
Özet (Çeviri)
ABSTRACT We studied the verb formation suffix of the Kazakh and Turkish which are in the group of North west branch by comparative method. Basically we took the Old Turkic verbs which are common to Kasakhand Turkish. We tried to determine the similarities and differences between the verb formation suffix of the Kazakh and Turkish. Our study is formed three main parts : a. Introduction b. Research c. Conclusion a. Introduction : In this part, first of all, we gawe the information about the Kazakhs and the history of Kazakh Turkish. Then we touched on the phonetic structure of the Kazakh and Turkish. b. Research : In this part, we studied the verb formation suffix of the Kazakh and Turkish. We took into consideration the verb formation suffix of Old Turkic in order to carry out our study. We classified the verb formation suffix in two groups 1. Verb formation suffix from nouns. 2. Verb formation suffix from verbs. The functions of the suffix were given in examples. c. Conclusion : In the last part of our study we drew a table that classified the verb formation suffix from the structural points of view.