Rationalitatskritik in Alfred Döblins roman 'Berge Meere und Giganten'
Alfred Döblin'in 'Berge Meere und Giganten' adlı romanında us eleştirisi
- Tez No: 125244
- Danışmanlar: DOÇ.DR. NEVZAT KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Alman Dili ve Edebiyatı, German Linguistics and Literature
- Yıl: 2002
- Dil: Almanca
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Alman Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
TÜRKÇE ABSTRAKT (en fazla 250 sözcük); (TÛBİTAK/TIIKDOK' un Abstrakt Hazırlama Kılavuzunu kullanınız.) Bu çalışmada Alfred Döfalin' in 'Berge Meere und Giganten' (Dağlar denizler ve devler) adlı romanı baz alınmıştır. Kfiltfirbilimsel, felsefi ve mitolojik öğeler kullanılarak eserde ortaya çıkan hatta gönümüz toplumunun da özelliklerini göz önüne seren bir araştırma sunulmuştur. Dışavurumculuk ekolunun bir urunu olan bu romanın konusu 23' uncu ve 27'nci yüzyıllar arasında geçer. Eser doğadan kopuşun ve teknoloji ve bilime olan düşkünlüğünün insanoğlunu hangi noktalara götürebileceğini yansıtmaya çalışmakla kalmaz; regresif bir biçimde doğanın ve doğallığın geri dönüşü söz konusudur. Tezin giriş bölümünde 'us eleştirisi' nin (Rationalitatskritik) hangi bağlamda ele alındığı yönünde bir inceleme sunulmuştur. Doğaya mahkum olma gerçeğinin insan üzerinde yarattığı yoğun korkuları yenmek için önplana çıkartılan eril logos, bilim ve teknolojiyi kullanarak doğayı rasyonel hale getirmeye çalışır ve gizli yaşam formülünü elde etmeyi hedefleyen ataerkil toplumun zihni ona karşı amansız bir savaş açmıştır. Birinci bölümde esere bağlı kalarak erilliğin nasıl yittiği ve anaerkil tınıların kendilerini nasıl gösterdiği üzerinde durulmuştur. Romanda ortaya çıkan kadınların mitsel bağlamda hangi arketiplere denk düştüğü ile dişil yapıyı nasd regresif bir biçimde geri getirme görevini üstlenmiş oldukları gösterilir. İkinci bölümde romanda yansıtılan çağın teknoloji ve bilim bazında nereye gittiği gösterilmektedir. Özellikle vurgu bulan yönlerin zıtlığı: doğu - batı, güney - kuzey, kendini eril toplumun yapısında phallik bir biçimde hep yükseği hedefleyen yönüyle yansıtılır. Üçüncü bölümde romana altmetin oluşturan iki antik tragedya: Aischylos' un 'Orestea' ve Euripides' in 'Bakhalar'ı ile romandaki şekil yitimi ve grotesk unsurlar ortaya çıkarılmaya çalışılır. Sonuç olarak, gidilecek bilimsel son noktanın bile insanı doğanın eline düşmekten kurtaramayacağı anlaşılır: ataerkil toplumun düzlemsel gidişi doğanın döngüsel gidişi içerisinde eninde sonunda kaybolur ve kendini doğa ile barışık anaerkil toplum yapısına bırakır.
Özet (Çeviri)
İNGİLİZCE ABSTRAKT (en fazla 250 sözcük) In this study, Aîdf red Dublin's novel“Berge Meere und Giganten”is focused on. Through the employment of cultural, philosophical and mythological elemens of research has been carried out to reveal the characteristics of today's society. The theme of teh novel which is a product of impressionism, sets out in twenty-third and twenty- seventh centuries. The work not only reflects the results of man's detachment from nature and where his tendency towards technology and science-might drop humanity but also presents nature and this return to nature in a regressive attitude. In the introduction part, a description of in which contexts rationalism is portrayed. The masculin logos which is emphasized in order to overcome the fear is caused by the reality that human being is bound to nature. This masculin logos utilizing science and technology, tries to make nature rational, and thus it fights against mind of the patriarchal society that aims at possessing the secret life formula. The first part, excamines the novel in terms of how masculinity is lost and the reminiscences of feminity reveals itself. Additionally, in the novel, the female characters' archetypal reflections in the mythological context are dealt with and how they bring back the feminen construction in a regressiv way is displayed. The second chapter deals with the era and in what direction it moves on in terms of science and technology. In this chapter the contrariness of the the directions find repercussions: east-west, north-south, which are reflected as images which aims to get higher positions in masculine based society in phallic form. In the third chapter, two antique texts, Orestea by Aeschylus, the Bacchen by Euripides which form a subtext in the novel reveals the deformation in the novel and grotesque aspects. In conclusion, it is understood that even the highest technology cannot save man from falling into the hands of nature: The linear movement of partiarchal is eroded in the circular movement of nature eventually and surrenders itself to matriarchal society structure which in harmony with nature.