Mühimme Zeyli Kataloğu'ndaki 5 Numaralı Defterin transkripsiyon ve değerlendirmesi
Zeyl Book of Muhimme Nr. 5, transcription and evaluation
- Tez No: 125253
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET AKİF ERDOĞRU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 388
Özet
İstanbul'dan gönderilen hükümleri içeren Mühimme Defterleri, Osmanlı Arşivleri arasında önemli bir yer teşkil etmektedir. Belgeler hala İstanbul'daki Başbakanlık Arşivi'nde bulunmaktadır. Çalışmamız 5 numaralı Mühimme Defterinin transkripsiyon ve değerlendirmesini içermektedir. Mühimme defterinin fiziki, diplomatik ve teknik özellikleri çalışılırken hükümler içeriklerine göre sınıflandırılmış ve değerlendirilmiştir. Eşkıyalık, vakıf, başkentin iaşesi, hayvan ve arazi tahriri, askeri personelin maaşları vb. şeklinde analiz edilmiştir. Çalışmamızı kullanmak isteyenler için tezimizin ana bölümüne Mühimme Defteri'nin fotokopisi eklenmiştir.
Özet (Çeviri)
The Muhimme Books, consist of the registration of die state orders sent out of Istanbul, have an important position among the ottoman Archive Documents which are still kept in the Prime Ministry Archives in Istanbul. Our study consists of the transcription and evaluation of Nr. 5 Muhimme Book. In the physical, diplomatic and technical features of this Register Book have been studied while commands have been classified according to their contents and evaluated in the content analysis. The brigandage, waqf, food supply of the capital city, registration of land and animals, payments to the army personnel etc. were analyzed. In addition to the main part of this thesis, a copy of Muhimme Book is also given for those who want to make use of our study.