Türk halk oyunları türlerinden barların yapısal özellikleri
The Structural characteristics of bar dances
- Tez No: 125254
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ HAYDAR BAYAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Bilimi (Folklor), Folklore
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Halk Oyunları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
ÖZET Kırsal kesimde, bilinen folklorik öneminin yanı sıra, günümüz kentsel toplumunda sosyal aktivite, spor ve bilgilenme açısından Halk Oyunları ülkemizde yapılan en büyük kitlesel uğraşlardan biri haline gelmiştir. Halk oyunlarının folklorumuz içinde kapladığı kültürel hacim oldukça büyüktür. Halk Oyunları, Halk Biliminin bir alt dalı olarak bilim olma yolunda hızla ilerlemektedir. Kurulan araştırma birimleri ve konservatuarlar bünyesindeki Halk Oyunları Bölümleri yaptıkları çalışmalar ve analizlerle alanı geliştirerek bilimsel bir noktaya getirmeye çalışmaktadırlar. Biz bu çalışmamızda Türk Halk Oyunları türlerinden Barların kapladığı coğrafya içerisinde oyun-müzik ve giysi açısından bilgi vermeye çalıştık. Konunun genişliği ve karmaşıklığı itibariyle kesin sonuçlar getirmenin zor olduğunu söyleyebiliriz. Oyun türleri bölge bölge dağılarak bir yoğunluk kazanmışsa da, bir bölge oyunun diğer yörelerde oynanmadığı anlamına gelmediğini ve ufak tefek değişikliklerle bir başka bölgede oynandığını gördük. Bilgi alanında bir incelemenin temeli ve ön koşulu sınıflandırmadır. Ülkemizde, Halk Oyunlarımızın da içinde bulunduğu folklorumuzda maalesef bilimsel araştırma ve sınıflandırma çalışmaları yeni yeni önem kazanmaya başlamıştır. Bu çalışmalar devam etmediği ve doğru bir biçimde ele alınmadığı takdirde, Halk Oyunlarımızın bilimsel yapısı oluşamayacağı gibi, oyunlarımız yozlaşıp yok olmaya mahkum olacaktır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Besides its folkloric importants in village life, the folk dances became one of the most popüler and widespread recreational sports activities in modern life, in Turkey. Folkdances have a great importance in our folklore; Therefore it is going to be a new research of social sciences. Folk dance departments of conservatoires and some research communities are making field research and works to develop it more. In this thesis, we researched and analised the musics, costumes and dances of“Bars”regarding its geographic position. Its hard to rearch a certain contusion because of the contants of strature of the logic. You can find some dances between different places with small differences. True and usefull classification is very important, To reach a scientific knowledge in this research we have to follow a scientific classifition studying number of serious researches. To protect the original forms and document we need more new researchs and works.