Türkiye'de 2000'ler sinemasında taşraya dönüşün sosyopolitik ve kültürel söylem evrenleri
Sociopolitical and cultural discourse of returning to the provinces in cinema in Turkey after the 2000s
  1. Tez No: 830895
  2. Yazar: ZAHİDE NİHAN DOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİLGÜN TUTAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Sosyoloji, İletişim Bilimleri, Performing and Visual Arts, Sociology, Communication Sciences
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 258
Özet
Türkiye'de sinemanın kültürel ve sosyopolitik söylem ile ilişkisi ve taşranın bu bağlam içinde kazandığı anlamın araştırıldığı bu tez çalışmasında 2000'ler sonrasında yapılan filmlerin anlatıları üzerinden bir inceleme modeli geliştirilmiştir. Taşra Türkiye Cumhuriyeti'nin resmî ideolojisinin uygulama alanı olarak her dönemde önem taşımış olmakla beraber 1950'li yıllardan itibaren hızlanan iç göç sebebiyle dönemsel olarak anlam değişikliğine uğramıştır. 1980'lere gelindiğinde ise kentlerde nüfusun yoğunlaşması üzerine birçok kişi için“geride bırakılan memleket”anlamı yüklenmiş; bu durum sinema filmlerinin anlatılarına yansımıştır. 2000'ler sonrasında sayısı gittikçe artan filmlerin sıkça taşraya dönüş teması etrafında kurulduğu görülür. Bu tez çalışması sinemada taşranın ele alınışını sosyopolitik ve kültürel tarihle ilişki içinde inceler. 2000'ler sonrasında ise sinema filmlerinde memlekete dönme hikâyelerini odağına alarak filmlerin anlatı katmanı üzerinden yapısal bir analiz yürütülmüştür. Filmlerde tekrar eden bir izlek olarak taşraya dönüş anlatıları şemalaştırılarak bir okuma modeli önerilmiş, bu modele göre elde edilen veriler psikanalitik kuramın toplumsal iletişim biçimlerine dair yaklaşımı üzerinden yorumlanmıştır. Böylelikle filmlerde iktidar mekanizmalarının ilksel iletişim biçimlerine uygun olarak yeniden kurulma biçimlerine dikkat çekilmiştir. Çalışmanın odaklandığı dönemdeki filmlerin kültürel ve sosyopolitik söylem ile ilişkisi nitel araştırma yöntemlerine başvurularak incelenmiştir. Taşraya bu dönemde atfedilen anlamın söylem içerisindeki yerini tespit edebilmek için onun daha önceki dönemlerde sosyopolitik söylemin içinde yer alma biçimlerinin tarihsel izleri sürülmüş, halkın kimliğinde temsil edilen taşraya resmî ideolojinin ve kültürel seçkinlerin yaklaşımı mercek altına alınmıştır. Sinema tarihi bu perspektifle yeniden gözden geçirilerek kültürel tarihle karşılaştırmalı olarak okunmuş, böylelikle aradaki etkileşime dikkat çekilmiştir. Söylem analizi yönteminin yakın dönem sosyopolitik ve kültürel tarihin incelemesinde kullanılmasının yanı sıra, 2000'ler sonrasına gelindiğinde filmlerin anlatılarına birer metin olarak yaklaşmada bir zemin hazırladığı görülebilir. Film anlatıları üzerinden görünen olduğu kadar görünmeyen alanda, yani bilinçdışında kendini açık eden iktidar mekanizmalarının anlaşılabilmesi için filmlerde tekrar eden izleğe dikkat çekilmiş, bir inceleme modeli oluşturulmuştur. Bu model üzerinden elde edilen veriler eşliğinde, filmlerde tekrar eden eylem gruplarının ve temaların bilinçdışında hangi anlamlara işaret ediyor olabileceği; psikanalitik yaklaşımın toplumsal ilişki biçimlerine dair argümanları temel alınarak yorumlanmıştır. Birinci bölümde Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin kuruluş döneminde, yani 1920'lerden itibaren ilk 30 yıllık süreçte resmî ideolojinin baskın olarak kültürel söylemi yönlendirme biçimi incelenmiştir. Siyasette tek partinin etkili olduğu bu dönemde modernleşme projesinin merkezdeki seçkinler tarafından şekillendirilmesinde taşranın ve orada yaşayan halkın ele alınış biçimleri araştırılmıştır. İktidar mekanizmalarını işler kılan entelektüel seçkinler, kültürel söylemi oluştururken bir kaynak arayışına girmiş ve bu bağlamda çift yönlü bir gerilim hattında söylemi kurgulamıştır. Taşranın hem millî kimliğin özüne dair taşıması beklenen anlam, hem de modernleşme projesinin pratikteki uygulama alanı olması dolayısıyla kültürel söylemin hedefi olduğu görülebilir. Sinema çevresinde gelişen kültür bu bağlamda incelendiğinde halkın eğlenme biçimlerinden biri olan filmlere mevcut politik programın ideolojik perspektifine uygun olarak yaklaşıldığı dikkat çeker. Halkevleri ve eğitici filmler aracılığıyla sinemanın ele alınış biçimi devletin üstlendiği“aydınlatma”projesiyle örtüşür. Ne var ki halk, devletin kültür politikalarına rağmen kendi zevklerine daha uygun bulduğu yabancı filmlere yönelmiş ve bu durum da çeşitli kısıtlamaları beraberinde getirmiştir. Sosyopolitik söylemin sinema dünyası ile karşılıklı etkileşim biçimi, bu bölümde tarihsel olarak kültürel söylemin şekillendirilme biçimi üzerinden incelenmiş ve taşra meselesinin bağlamdaki yeri araştırılmıştır. Araştırmanın ikinci bölümü hem siyasî tarih için hem de taşranın anlam değişimine uğraması bakımından bir kırılmaya işaret eden 1950 yılından sonrasını ele alır. Siyasî anlamda tek parti döneminin son bulması ve iktidarda söz sahibi olan kesimin profilinin değişmeye başlaması, kuruluş yıllarının modernleşme ideolojisini sekteye uğrattığı gibi bir önceki dönemin seçkinlerinde yönetim erkini geri alma çabasını gündeme getirir. Diğer taraftan iç göçle şehre gelen taşralı kültürün zamanla iktidarda söz sahibi olmaya başlaması entelektüel kesimde gerginlik uyandırır. Bu dönem aynı zamanda dünyadaki gelişmelerin dolaylı olarak Türkiye gündemine etkisinin hissedildiği yıllardır. Bir yandan II. Dünya Savaşı'nın ardından Avrupa'daki iş gücü ihtiyacını karşılamak üzere ilk dış göç dalgası oluşurken diğer yandan kırsal kesimdeki ekonomik imkânların azalması dolayısıyla taşranın üstlendiği anlam değişir. Kentin sunduğu yaşam koşullarından pay alma arzusu sinema filmlerinin anlatılarına yansımaya başlar. 1960'larda yükselmeye başlayan Yeşilçam film sektörü ve onun baskın anlatı kalıbı olarak melodramın, kültürel kimliğin gerilimlerini barındırdığı gözlenmiştir. Tezin ikinci bölümünde bir yandan siyasî ve sosyal hayattaki değişim ve dönüşüm ele alınırken bir yandan bunun filmlerin melodramatik anlatı kalıplarında nasıl açığa çıktığı incelenmiştir. İkinci bölümün devamında 60'lı yılların sonu ve 70'lerde hızla kentte yeni bir genç kitlenin sahneye çıkışı, bununla beraber politik söylemde etkili olan ideolojik ayrımların belirginleşmesi çeşitli fikirsel çalışmalara yol açmıştır. Sol düşünce entelektüel kesim arasında yaygınlaşırken bir yandan da Türkiye'ye özgü siyasî yapıya uyarlanma fikri gündeme gelmiş, bu durum sinema diline de yön vermede etkili olmuştur. Sinema bu dönemde sol ve sağ çevresinde kutuplaşan ideolojik grupların araçsallaştırdığı bir ifade biçimi olarak ele alınır. Devlet müdahalesi perspektifinden bakıldığında ise gösterimlerdeki kısıtlamalar, sansür ve denetim kurumları aracılığıyla resmî otoritenin güç uyguladığı bir alan olarak ele alınabileceği görülmüştür. 1950'lerden 1980'lere kadar olan dönem, taşra kültürünün kentte varoluş ve temsil biçimlerinin hem halk düzeyindeki kutuplaşma ve çatışmalar üzerinden ilerlediği, hem de iktidarı yeniden elde etme konusunda mücadele alanının aydın-taşralı ayrımı üzerinden söyleme dâhil edildiği yılladır. Demokratik seçimlerle taşra kökenli kesime kaybedilen iktidar, on yıllık aralıklarla tekrar edilen darbeler aracılığıyla kurucu ideolojinin temsilcileri tarafından geri alınmış, bu durum da devlet şiddetinin bireylerin yaşamı üzerindeki direkt etki alanını görünür kılmıştır. 70'lerde şiddetin sinema diline açıktan ve örtük anlatım biçimlerinde yansıması, tezin ikinci bölümünde sorunsallaştırılmıştır. 1980'lerde gerek devlet müdahalesinin gerekse yeni seyirlik teknolojilerin bireylerin gündelik yaşamına dâhil olması sebebiyle sinema sektörünün krize girmesi, bir dönemin sonu ve yeni bir dönemin başlangıcı kabul edilmiştir. Her ne kadar dönemler tezin bölümlendirilmesi için gerekli görülmüş olsa da aralarındaki geçişkenliklere dikkat çekilmiştir. 1980'lerden sonra Türkiye'de sinemanın yeni bir sürece girdiği kabul edilmekle beraber bu dönem daha önceki bölümlerde dikkat çekilen konular eşliğinde incelenmiştir. 80'li yıllar Türkiye'nin küresel kapitalizme entegrasyonu ve yeni yaşam biçimlerinin gündeme gelmesi, kurucu ideoloji tarafından o zamana kadar bastırılmış olan kimliklerin görünür olması gibi konular çevresinde tartışılmaktadır. Bir yandan taşra kültürünün kimliğini öncekilerden farklı biçimde, çekincesiz olarak kentte temsil etmeye başladığı; diğer yandan ekonomi ve iktidar alanında taleplerini yoğun biçimde dile getirerek söyleme katıldığı yıllar olarak ele alınmaktadır. Ne var ki 90'lı yıllarda girilen ekonomik kriz ve kapitalizmin vaatlerinin boşa düştüğünün görülmesi bireylerin geçmişe yönelik sorgulamalarını yeniden gündeme getirmiş, 2000'lerin kültürel söylemi de bu bağlamda şekillenmiştir. Sinemada taşraya dönüş anlatılarının tekrar eden bir izlek olarak belirginleşmesi tezin üçüncü bölümünde incelemenin odağını oluşturur. 2000'ler sinemasının anlatı kalıpları Türkiye'deki değişen sosyopolitik arka plandan izler taşımaktadır. Filmlerin geneline bakıldığında daha önceki dönemlerden farklı olarak, yoğun bir biçimde karakterlerin bir zamanlar geride bıraktıkları taşradaki evlerine döndükleri ve bu dönüşün kimliğe dair önemli bir bağlama oturduğu göze çarpar. Geçmişlerini taşrada bırakarak büyük şehre gelen karakterler, oraya yükledikleri anlama dair beklentilerinin krize girdiği anlarda her şeyin başladığı yere, memleketlerindeki ailelerinin yanına dönmekte ve bu durum bir yüzleşmeyi zorunlu kılmaktadır. Böylelikle taşranın bu dönemde“geri dönülen memleket”olarak yeni bir anlam kazandığı görülür. Tekrar eden bu izleğin hangi temaları devreye sokarak işler hâle geldiğini anlamak için tezin üçüncü bölümünde bir anlatı şeması çıkarılarak eylem grupları sınıflandırılmış ve bir inceleme modeli olarak sunulmuştur. Modelin filmlerin analizinde nasıl kullanılacağına dair bir örnek çalışma olarak tezin seçkisinde yer alan 10 film analiz edilmiş, elde edilen veriler psikanalitik yaklaşımla incelenmiştir. Buna göre her ne kadar filmler bireysel hikâyeler anlatıyor olsalar da cinsiyet rolleri ve kuşaklar arası düzen üzerinden kurdukları iktidar mekanizmaları toplumsal etkileşim biçimleriyle örtüşmektedir. Tekrar eden anlatıların bilinçdışında işaret ettikleri alan; toplumsal yapıların kurulması, düzenlenmesi ve devralınmasıyla ilişkilidir. Taşrayla ve toprakla, içine doğulan aileyle bağların koptuğu ve karakterlerin yersiz yurtsuzlaşarak büyük şehirlere geldiği hikâyeler, en nihayetinde onları başlangıç noktasına geri döndürerek“yasa”nın devralınması ile sonuçlanmaktadır. Bu bakımdan bireysel hikâyeler bir araya gelerek kolektif bir anlatı izleği oluşturduklarında toplumsal alana işaret etmekte, ilksel iletişim biçimlerindeki toplumsal iktidar mekanizmalarını yeniden kurmakta, mevcut toplumsal yapıların düzenini tekrar etmektedir. Buradan hareketle gerek postmodernitenin gerekse liberalizmin aydınlanma ve özgürlük vaadinin yeniden sorgulamaya açılması gerektiği görülür. Sonuç olarak bu tez çalışmasında Türkiye'de 2000'ler sonrası filmlerde tekrar edilen bir anlatı kalıbının şeması çıkarılarak görünür kılınması sağlanmış, buradan yola çıkılarak bir analiz modeli ortaya atılmış, bu model eşliğinde filmlerin anlaşılabilmesi için öncelikle bu dönemin hazırlayıcısı olan sosyopolitik ve kültürel söylemin izleri tarihsel olarak sürülmüştür. Diğer taraftan filmlerin analizinden elde edilen verilerin tarihsel süreçle kurduğu bağ kadar bilinçdışında çalışan mekanizmaların işleyişine dair bir okumaya olanak sunduğunu göstermek amacıyla psikanalitik bir inceleme yürütülmüştür. Sonuçlar göstermektedir ki taşra, 2000'ler sonrasında kazanmış olduğu yeni anlamıyla özgün bir okumaya olanak sağlamaktadır. Filmlerdeki anlatı katmanından yola çıkılarak yürütülen bu analizin gösterdiği üzere karakterlerin bireysel hikâyeleri aslında toplumsal bilinçdışının işaret ettiği öncül iletişim biçimleri ile de derin bağlar kurmaktadır. Yeni dönemde filmlerin anlatılarının tekrar eden kalıplarla kolektif olarak bilinçdışında kurdukları düzen, yalnızca coğrafyanın yakın dönem deneyimiyle sınırlı kalmayıp insanlık tarihi boyunca tekrar eden iktidar mekanizmalarının düzenini yineleyerek yerleştirmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study which investigates the role of cinema in relation to the sociopolitical and cultural discourse and the special meaning that the rural culture attained in this context, a research model is developed according to the narratives of the films that were made after the 2000s. Throughout the years, the rural culture has been a concern of the Turkish Republic as a field where the state ideology can be practiced. However, after the 1950s, with an increase in domestic migration, it has gone through a semantic change. When it comes to the 1980s, the increase in the urban population resulted in a change in the perception of the word“rural”. It was handled as“the homeland that has been left behind”during this time, both in the cultural and cinematic context. It can be observed that the narratives of the films were constructed around the theme of“returning to the rural provinces”after the 2000s. This thesis focuses on the narratives of returning to the homeland in the films that were made after the 2000s with a structural analysis. The often-repeated narrative in the films was schematized through an analytical model. The data that was acquired from the film narratives in the light of the model were interpreted in accordance with the psychoanalytic perspective. Thus, attention was drawn to how the power mechanisms were reconstructed in the films similar to the primary forms of social interaction. The relationship between the cultural-sociopolitical discourse and the films on which the study focuses was examined through qualitative research methods. To understand the meaning that was attached to the rural culture in the context, its meaning in the sociopolitical discourse throughout history was traced. The approach of the state ideology and its representative elites to the rural culture which was represented by the people is examined. The history of cinema is read over from this perspective in comparison with the history of culture, in order to draw attention to the interaction between them. The method of discourse analysis is used both in reading the cultural history and the narrative of the films that were made during the 2000s. To examine the power mechanisms that were functioning both in the film narratives and the unconscious that was revealed through them, an analytical model was constructed accordig to the narrative pattern in the films. Through the data that was acquired from the model, the themes and actions that were repeated in the films are discussed in comparison to the primary forms of social interaction that were argued by the psychoanalytic approach. In the first chapter, the cultural discourse that was shaped by the state elites during the first 30 years of the Turkish Republic was examined. In the years that the one-party regime was present, the perception of the rural culture and the people living in the countryside by the political and intellectual elites was analyzed. The intellectual elites, who were taking part in exercising the power mechanisms, shaped the discourse on a dualistic line while searching for a source of the culture. Because rural culture was handled both as a source of the national identity and the field on which the modernization project was going to be exercised, it was the target of the political action in shaping the cultural discourse. When the cultural discourse that was constructed around cinema was examined in this context, it is observed that the films, which were actually a form of entertainment for the people, were handled by the state power in accordance with the ideological program. Via the educational state apparatus, the cinema was considered to be a field where the modernization project could be practiced. On the other hand, people preferred the films that were made in foreign countries albeit the cultural policies of the state, which resulted in constrictions and censorship. In this chapter, the interaction between the sociopolitical discourse and the cinema was analyzed historically, and the perspective towards the rural culture was searched in the cultural discourse. The second chapter of the research focuses on the period after the 1950s, which is considered to be a turning point in terms of political history and the conception of rural culture. Politically speaking, the one-party regime had come to an end. The actors who took part in the new regime had rural backgrounds, and the political program of the past years was interrupted. This resulted in a discomfort and drive to take the political power back for the intellectual elites of the former regime. On the other hand, with the domestic migration, the existence of the newcomers who had a rural background caused discomfort in the former residents of the city. This period was also the time when the international changes affected the context in Turkey. On one hand, in the aftermath of the Second World War, the first migration wave towards Europe took part. On the other hand, because of the economic insufficiency in the countryside, the rural culture has gone through a change. The desire to get a share of the riches that city life promised became a dominant topic in the films. It is observed that the cinema industry that was formed around Yeşilçam Street, and the films that were produced there, instrumentalized the melodrama as a mode of narration. In the second chapter of the thesis, the change in social life was investigated along with how it was presented in the narratives of the melodramas. The chapter continues with the end of the 1960s and the appearance of new youth culture in the city, as the fractions in the political arena caused ideological conflict between the social groups. As the leftist ideas became widespread among the intellectuals, the discussions about a local interpretation of the leftist ideology according to the vernacular culture in Turkey had risen, both in literature and cinema. During these years, films were handled as an instrument by the ideological groups that were formed around the left and right wings. From the perspective of the state, however, cinema was a field where state power was exercised through censorship and restrictions. The years between the 1950s and 1980s were a period of time when the representations of the rural culture in the city were brought to discussion via the polarization among the ideological groups, as well as the distinction between rural and urban cultures were taking part in the discourse. The state power, which was lost to the people from rural backgrounds via democratic elections, was reclaimed with military coups that were repeated every ten years. These interventions made visible the direct effect of state violence on people's lives. The projection of the violence in cinema films during the 1970s in manifest and latent forms was problematized in the second chapter of the thesis. Both the state intervention and the new technologies that were taking part in people's lives during the 1980s caused the cinema industry to face a crisis, which brought the end of an era and started another one. Although periodization is necessary in designing the chapters, it is important to keep in mind that there is a continuity between them. The 1980s were handled as a new era when the cinema in Turkey had shifted towards a new way, while it can be understood only under the light of the topics that were discussed in the previous chapters. This period was usually handled in terms of the integration of the country into global capitalism, the appearance of new ways of life, and the recurrence of the identities that we