Karmarkar iç nokta algoritması ve bir üretim işletmesinde uygulama denemesi
  1. Tez No: 125360
  2. Yazar: GÜLNUR KEÇEK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MAHMUT ATLAS
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 321
Özet
DOKTORA TEZ ÖZÜ KARMARKAR İÇ NOKTA ALGORİTMASI VE BİR ÜRETİM İŞLETMESİNDE UYGULAMA DENEMESİ Gülnur KEÇEK İşletme Anabilim Dalı Sayısal Yöntemler Bilim Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Aralık 2002 Danışman: Yrd. Doç. Dr. Mahmut ATLAS 1980' li yıllarda Yöneylem Araştırması'nda önemli bir gelişme, Doğrusal Programlama(DP) problemlerinin çözümü için iç nokta algoritmalarının ortaya çıkmasıdır. Karmarkar-İç Nokta Algoritması, 1984'te Narendra Karmarkar tarafından geliştirilmiş olan polinom zamanlı bir algoritmadır. Karmarkar Algoritması, tanımlanan bir uygun çözümden başlayıp; her bir adımda uygun bölgenin iç noktalarında var olan daha iyi bir çözüme giderek optimal çözüme ulaşmaya çalışır. Çalışmamızın amacı, doğrusal programlama probleminin kısa sürede çözülmesinde Karmarkar- İç Nokta Algoritmasının etkinliğinin gösterilmesidir. Çalışma üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, iç nokta algoritmalarının teorisi, tarihsel gelişimi ve sınıflandırılması konularına yer verilecek olup; bu konularda bilgi toplanmaya çalışılmıştır. İkinci bölümde, Karmarkar-İç Nokta Algoritmasına ilişkin temel kavramlar açıklanmaya çalışılmıştır. Daha sonra, Karmarkar-İç Nokta Algoritmasının adımları, üstünlüğü ve algoritmaya bağlı olarak geliştirilen bazı etkin algoritmalar hakkında bilgi verilmeye çalışılmıştır. Üçüncü bölümde ise, ETİ Gıda Grubunun üretim planlama bölümünde bir doğrusal programlama modeli kurularak, Karmarkar-İç Nokta Algoritması ve etkin bir iç nokta algoritması olan Mehrotra Tahminci-Düzeltici Algoritması ile çözülmeye çalışılacaktır. Modelin çözümü için, MOSEK, PCx, XPRESS- MP/Barrier ve XPRESS-MP/Simplex yazılımlarından yararlanılmıştır. Çözüm sonucunda işletmede üretilen ürünlere ilişkin minimum maliyetli bir aylık üretim planı hazırlanmıştır.
Özet (Çeviri)
m ABSTRACT An important development in Operational Research in 1980s is applying interior point algorithm to solve Linear Programming(LP) problems. Karmarkar's Interior Point Algorithm is a polinomial algorithm developed by Narendra Karmarkar in 1984. It tries to reach for the optimum solution by starting from an available one and gradually continuing for better ones which lie in the interior points of the available area. The purpose of our study is to present the efficiency of Karmarkar's Interior Point Algorithm in solving the linear programmingproblem in a very short time. The study consists of three parts. The first part involves the theory, historical development and classification of the interior point algorithm. In the second part, major terms about Karmarkar's-! nterior Point Algorithm are defined, its stages, advantages and some effective derivational algorithms are presented. The final part introduces a linear programming model in the production planning unit of ETI Food Group and this model is attempted to be solved by using Karmarkar's-! nterior Point Algorithmand Mehrotra's Predictor- Corrector Algorithm, which is an other effective interior point algorithm. MOSEK, PCx, XPRESS-MP/Barrier and XPRESS-MP/Simplex softwares are used for the solution of the model. As a result of the solution, a minimum-cost-monthly production plan is prepared for the products of the factory.