J.S. Bach'ın 'Eş-Düzenlenmiş Klavye' adlı eserinin ikinci cildinin incelenmesi (24 prelüd ve füg)
- Tez No: 125384
- Danışmanlar: PROF. HÜLYA TARCAN
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
IV ÖZET 1685-1750 yılları arasında yaşayan Johann - Sebastian Bach, yalnızca Barok Dönem' in en büyük bestecisi değil, aynı zamanda klasisizmin temellerini atıp, çok sesli müziğin günümüze kadar uzanan gelişme sürecini başlatan dahidir. Kontrapunkt ve armoni sentezini ideal boyutta gerçekleştirebilen besteci, kilise müziği ve profan müzik arasında da denge kurabilmiştir. Bach, ele aldığı tüm enstrümanların repertuarına büyük katkıda bulunmuştur. Bu enstrümanlar arasında klavyeli olanlar (org, klavsen, klavikord) çok önemli bir yere sahiptir. Onlar için yarattığı başyapıtlar günümüz piyano repertuarının temeli olarak kabul edilir. Bu yapıtlar içinde belki de en önemlisi“Eş-Düzenlenmiş Klavye”'dir (Kromatik gamın her basamağında majör ve minör 48 prelüd ve fügden oluşur; iki kitap halindedir). Birinci kitap daha lirik ve pitoresk, ikinci kitap ise daha soyut ve felsefidir. Sunduğumuz bu çalışmada tüm yapıta genel bakış ve ikinci kitaptaki prelüd ve füglerin analizi yer almıştır. Anahtar Kelimeler Konu, Karşı - konu, Prelüd, Füg, Taklit, Çevrilme, Armoni
Özet (Çeviri)
SUMMARY Bach who lived between, 1685-1750 is not only the greatest composer of the Baroque era but also the genius who gave the start to the evolution of the polyphony which has continued to the present; he founded the base of Classicism. Bach was able to achieve the ideal synthesis between counterpoint and harmony and he also established a perfect balance between sacred and secular music. Bach contributed much to the repertory of all instruments he took in hand.Those with a keyboard(such as the organ,harpsichord,clavichord)possess a very important place in his life's work. His great compositions for them are considered today as being the base of modern piano literature. The most important composition of Bach for the keyboard is probably the“Well-tempered Clavier”(48preludes and fugues,built on each tone of chromatic scale in major and minor tones).This work consists of two books. The first book is lyrical and picturesque; the second, more abstract and philosophical. With the present study we attempt to give a general view on the entire“Well-tem-pered Clavier”>well as the analysis of all the preludes and fugues in the second book.