İrtika dergisinin 101-251. sayılarının incelenmesi (derginin sistematik indeksi)
- Tez No: 125383
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULLAH UÇMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 282
Özet
Bu çalışma 1898-1904 yılları arasında 251 sayı olarak yayımlanan İrtikâ dergisinin 101-251. sayılarının incelenmesinden oluşmaktadır. Hazırlamış olduğum bu tez üç bölümden oluştu. Birinci bölümde derginin özelliklerini, yayım periyodunu ve yazar kadrosunu ele aldım. ikinci bölüm yazar adlarına göre fihrist ile konularına göre fihristten oluştu. Üçüncü bölümde ise Arap harfli alfabeden Lâtin harfli alfabeye çevrilmiş metinlere yer verdim. Bu metinler dergide yer alan makale, şiir, mensur şiir, gezi yazısı, telif hikâye, tercüme hikâye, kitap ilânları, derginin yayımladığı ihtar yazılan, eleştiri yazılarından oluşmaktadır.
Özet (Çeviri)
This work consists of the study of the issues 101-251 of the magazine“İrtika”published between 1898-1904 for 251 issues. This thesis is made up of three sections. In the first section I concentrated on the features of the magazine, the publishing period and the team of writers. The second section is msde up of the indexes by the name of the writers and the theme and İn the third section I chose the texts translated from the Arabic Alphabet into the Latin Alphabet. These texts are articles, poems, non rhyming poems, travel diaries, original stories, book adverds, warning published by the magazine and critics.