Türk Silahlı Kuvvetleri'ndeki subayların yetki devrine yönelik tutumları
  1. Tez No: 125408
  2. Yazar: M. KORHAN YAMAÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. A. KADİR VAROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
n ÖZET Yönetim kelimesi basit anlamıyla bir işi başkaları aracılığı ile yapmak olarak tanımlanmaktadır, özellikle hızlı bir değişimin yaşandığı günümüzde yöneticilerin, bütün işleri kendilerinin yapması elbette beklenemez. Organizasyonların en azından faaliyetlerine devam edebilmesi için yetki devri şarttır. Yöneticiler, sınırlı olan organizasyon kaynaklarını etkili ve verimli bir şekilde organizasyon hedeflerine ulaşmak için kullanmak zorundadırlar. Mümkün olan en alt kademelere yetki devretmek, çağın gerektirdiği hız ve esnekliğe çok daha çabuk ve etkili bir biçimde tepki verilebilmesine olanak sağlar. Yakın bir zamanda literatüre giren güçlendirme konusu yetki devrinin geliştirilmiş bir boyutudur. Güçlendirme ile yetki devredilen kişiye aynı zamanda sorumluluk ve yönetim kararlarına katılım imkanı sağlanmaktadır. Giderek büyüyen ve faaliyetleri karmaşıklaşan organizasyon yapıları güçlendirmeyi zorunlu kılmaktadır. Bu çalışma üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde yetki ve yetki devri kavramları ile yetki devrinde karşılaşılan sorunlar ve başarılı yetki devri konulan incelenmiştir. İkinci bölümde güçlendirme kavramı üzerinde durulmuş, güçlendirmenin uygulanmasında karşılaşılan problemler ve başarılı güçlendirme konuları anlatılmıştır. Birbirine benzeyen yetki devri ile güçlendirme arasındaki farklar açıklanmıştır. Üçüncü bölümde Türk Silahlı Kuvvetleri'nde görevli subayların yetki devri konusundaki tutumları üzerine bir araştırma yapılmıştır. Yetki devri ve güçlendirme'nin konularında beş boyuttan oluşan bir anket hazırlanarak 207 kişiye uygulanmıştır. Anket sonuçları SPSS10.0 istatistik programı ile analiz edilmiş ve elde edilen bulgular yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
nı SUMMARY The term“management”could simply be defined as performing a job by using others. Nowadays, especially when there is a rapid change, the managers are not expected to perform all the job by themselves. Delegation of authority is a must in order for the organizations to carry on with their operations. Managers should effectively and efficiently use the limited organisational goals. Delegating the authority to all the possible subordinates leads to be able to react to the elasticity and the pace required by the era. The term“empowerment”that has recently entered the literature is the improved dimension of delegation of authority. Delegation of authority by empowerment, at the same time, providios responsibility and a chance to take part in the manegerial decisions. Gradually developing organisational structures that has complicated activities makes empowerment obligatory. This thesis is composed of three chapters. In the first chapter; authority, delegation of authority as well as the problems faced during the delegation and successful topics are examined. The term empowerment is emphasized in the second chapter. In addition to these, the problems faced during the application of empowerment and successful empowerment topics are explained. The differences between the similar terms“delegation of authority”and“empowerment”are also indicated. In the third chapter, a survey on the attitudes of the officals in the Turkish Army Forces towards delegation of authority is conducted. Apart from delegation of authority and empowerment, a survey, that is composed of five sub-dimensions is prepared and applied to 207 people. The results of the survey is analyzed by SPSS 10.0 Statistics Program and the findings are interpreted.