Assessment of total quality management efforts: An application in a company
Toplam kalite yönetimi çabalarının değerlendirilmesi: Bir şirkette uygulama
- Tez No: 125409
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İNCİ ŞENTARLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2002
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankaya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
ÖZET TOPLAM KALİTE YÖNETİMİ ÇABALARININ DEĞERLENDİRİLMESİ: BİR ŞİRKETTE UYGULAMA Özge EKE Yüksek Lisans Tezi Tez Yöneticisi. Y.Doç.Dr. İnci ŞENTARLI Mayıs 2002 Bu tezin amacı, toplam kalite yönetimi çabalarının çalışanların davranışları üzerindeki etkilerini incelemektir. Bir meşrubat pazarlama şirketinde girdi olarak toplam kalite yönetimi ilkeleri ile iş ile bağıntılı sonuçlar arasındaki ilişkiler incelenmiştir. Bu çalışmada, birbirinden bağımsız ölçütlerin geliştirildiği kanıtlanmıştır. Bu şirkette 35 çalışanı kapsayan araştırma sonuçlan, beklenildiği gibi, sürekli iyileştirme, takım çalışması, personel odaklılık ve işle ilgili çıktılar arasında önemli istatistiksel bağıntılar olduğunu göstermiştir. Yapılan çalışmalara göre bu ilişkilerden en önemlisi takım çalışması ile iş tatmini arasında görülmüştür. iv
Özet (Çeviri)
ABSTRACT ASSESSMENT OF TOTAL QUALITY MANAGEMENT EFFORTS: AN APPLICATION IN A COMPANY Özge EKE Master of Science Thesis Supervisor : Asst Prof.Dr.tnci ŞENTARLI May, 2002 The aim of this thesis is to investigate the impact of total quality management efforts on employee attitudes. The relationships between the total quality management principles as inputs and the work-related outcomes in a beverage marketing company have been studied. In this study, it was verified that distinct measures have been developed. Results obtained from a survey of 35 employees in this company show that as expected there are some remarkable statistically significant relationships between continuous improvement, teamwork, personnel focus and the work-related outcomes. According to the research, the highest significant relationship is seen between teamwork and job satisfaction. in