Tuzla Ovası'nda (Ayvacık-Çanakkale) arazi kullanımı
Land use at Tuzla plain (Ayvacık-Çanakkale)
- Tez No: 125428
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SELVER ÖZÖZEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Coğrafya, Geography
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
ÖZET Marmara Bölgesi'nin güneybatısı ile Ege Bölgesi'nin kuzeybatısının kesişim alanında yer alan Tuzla Ovası (Ayvacık-Çanakkale), Tuzla Çayı alüvyonlarıyla doldurulmuş, yaklaşık 20 km2 lik yüzölçümüyle verimli bir tarım alanıdır. İklim koşullarının elverişli oluşu, yer altı sularının yüzeye yakın oluşu, tarımda makineleşme ile birleşince tarihinin hiçbir döneminde görmediği yoğun bir kullanımla karşılaşmıştır. Geleneksel tarım yöntemlerinin terk edilerek yoğun emek isteyen yeni ürünlerin yetiştirilmesi ve sulu tarım yöntemlerinin yaygınlaşması sonucu tuzlanma, toprak ve çevre kirliliği, tarımsal ilaçlara direnç gösteren yeni hastalıkların ve virüs türlerinin çıkışı gibi tarımsal sorunlarla karşılaşılmıştır. Sonunda bu sorunların üstesinden gelinemeyince, sulu tarım bir çok alanda terk edilerek tekrar geleneksel kuru tarım uygulamalarına dönülmüştür. Yanlış arazi kullanımından kaynaklanan sorunların giderilmesi için ön koşul, Akdeniz ikliminin bir özelliği olarak yaz kuraklığının uzunca bir süre yaşandığı bu yörede, sulama sorununun giderilmesi, bunun için bir an önce Ayvacık Barajı ve bunun uzantısı olan Tuzla regülatörünün devreye sokularak sulama projesinin gerçekleştirilmesidir. Ayrıca aynı sıkıntıların bir daha yaşanmaması ve yörenin sosyo-ekonomik yönden geliştirilmesi için, sulamanın gerçekleşmesinden sonra çok iyi bir planlama ve eğitimin yanı sıra teknik desteğin de devletçe sağlanarak en verimli, en iyi ürünlerin yetiştirilmesi, özellikle çok büyük bir potansiyel oluşturan jeotermal kaynakların da devreye sokulması çözüm önerileri olarak görünmektedir. Bunların yanı sıra ovayı az da olsa kullanan yüksek platodaki engebeli alanda yaşayan nüfusun sosyo-ekonomik yönden geliştirilmesi için seracılık, halıcılık, arıcılık gibi alternatiflerin sunulması, yine bu konuda devletin destek vermesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
11 SUMMARY Tuzla Plain (Ayvacık-Çanakkale) is located in the intersection area of the south-west part of the Marmara region and the north-west part of the Egean region. Tuzla Plain is a fertile agricultural area which is filled with Tuzla stream alluvion and its area is approximately 20 square km. In concequence of the combination of temperate climate conditions, subterranian water close by the surface and using the machines in agriculture, the area has been used excessively like never been used in its history. As a result of leaving the traditional agricultural methods, cultivated the new products which needs great effort and widening of watery agriculture arise new cultural problems such as salinity, earth and environment pollution, new types of diseases and viruses which is resistant to the agricultural chemicals. Finally, without overcoming those mentioned problems watery agricultural methods have been given up in many areas and have been returned back to the traditional dry agricultural methods. Prior condition to solve the problems arised from the misusing of the ground is realizing the irrigation project by using the Ayvacık dam and its extension-TuzIa regulator. Besides, not to come across with the same troubles and social&economical developments of the area, a well planned education and technical support from the government must be accomplished after realizing the irrigation project. Additionally, social&economic progress of the inhabitants whom are living in the rugged area of the high plateau, some alternates such as carpet businness, green housing etc. must be supported by the government.