Türkiye'de elektrik enerjisi sorunu ve enerji kaynakları alternatif enerji kaynağı rüzgar enerjisi Çanakkale bölge uygulaması
Electricity energy issue in Turkey and sources of energy Çanakkale area execution of wind power as alternative energy source
- Tez No: 125427
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SELÇUK BOZAĞAÇLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Enerji, Economics, Energy
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Teorisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
ÖZET İnsanlık tarihi enerji ve enerji kullanımı ile başlamıştır. Yeni enerji kaynaklarının keşfedilmesi ve kullanılması ile tarihi gelişmesini sürdürmüştür. İlk enerji kullanımı ateşin keşfedilmesi ile başlamıştır. On sekizinci yüzyılın başlarında sanayi devrimi ile enerji kullanımı modern olarak kullanılmaya başlanmıştır. Teknolojinin gelişmesi ile birlikte yem" enerji kaynaklan da kullanılmaya başlamıştır. Günümüzde kullanılan enerji kaynaklarının önemli bir bölümü elektrik enerjisine dönüştürülerek kullanılmaktadır. Elektrik enerjisi bütün kayaklardan elde edilmesine rağmen, genellikle fosil yakıtlardan elde edilmektedir. Bu enerji kaynaklarının kıt ve bölgeler açısından sınırlı olması, ekonomik sorunların kaynağı olurken, krizlerin çıkmasına sebep olmuştur. Fosil yakıtların kullanılması ile atmosfere yaydığı zehirli gazlar ve sera etkisiyle doğal afetlere sebep olmaya başlamıştır. Türkiye'nin elektrik enerjisi tüketimi milli geliri ile aynı doğrultuda artmaktadır. Günümüzde teknolojik gelişimi ile elektrik üretiminde rüzgar diğer enerji kaynakları ile rekabet edebilir duruma gelmiştir. Rüzgar enerjisi, potansiyel açısından Türkiye zengin bir ülkedir ve gittikçe artan elektrik ihtiyacına alternatif olacak yerli enerji kaynağıdır. Rüzgar konusunda gerekli yatırımlar yapıldığı takdirde, elektrik ihtiyacının önemli bir bölümünü bu kaynaktan sağlayabilir. Çanakkale coğrafî konumundan dolayı rüzgar santrallarının kurulabileceği, rüzgar potansiyeli zengin bir bölgedir. Elektrik ihtiyacının önemli bir bölümünü bu bölgeden sağlanarak ekonomiye önemli katkılar sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY History of humanity has started by using energy. In addition, having been diSCOVcicu dud UScu iievv ciici'gy i'cSüüi'CcS ııöVc CdiiSeu. ûiSİüiy öı ıiiiiiiâiiity îû imnrove. The first use of energy has commenced by discovering of fire. Use of energy ılâS ûccil sîâitcu uSiiig iii its iiiGuci'ii Sıiâpc SiiiCc iiiuUSÎıiâı icVümtiüii Sîâitcu öt tıîc hepininp of 1 800's. The new/ inventions in technolopv have hropht about new enerav UK? ----- l^af - 4^ 4^^ sources to be used. Today, electricity energy has been produced by converting sources. Even tiiougii, pröuucîiîğ cıcctncity ıs pössiuıc ironi ıöst öf Sources, gcücrauy ît ıs prouuccu from fosil fuels. Reinp inadenuate and limited of sources of enerpv accordinp to the domains have become source of economic troubles. Also it has caused economic crises to happen. As well as beein used of fossils fuel has caused naturel disasters to occur. Use of electricity has been rising day by day. This rising is up to national ÜİCÛİİİC. TcCiliiöîûgiCâı ueVeıöpiiiciiîS ıiâVc iiiduc Wiiiu ciici'gy iiiOSt pöpüıâi.tiiikcy is reach of wind nnwer. so wind is a new. alternative local source for Tnrkev. Tnrkev is one of the rich countries which have own native, renewable sources of energy. If essential investments are made, Turkey will be able to provide its necessity of energy tiiat liaS üccii UiCi'câSiiig uûy ûy uoy li'üiii üicSc iiâtiVc SöUfCeS. For instance; Çanakkale is one of the best places to establish a power station ûccausc ûi its gcögrapıiicat location and wuiu nclmcss. We can say üıat TuiKey s imnortent rate of necessity of eleetricitv is nrovided from this repion. it will contribute to economy of Turkey.