Ulusçuluğun günlük yeniden üretiminde yazılı basının rolü
The Role of the press in the daily reproduction of nationalism
- Tez No: 125455
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞERMİN TEKİNALP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
ÖZET Bu çalışma ulusçuluk ideolojisi ve yazılı basın arasındaki ilişkiyi ele almaktadır. Modernist ve etno-sembolist araştırmacıların görüşlerine dayanarak, ulusçuluk bazı ekonomik, politik ve toplumsal etkenlerin 'ürünüdür'. Bir başka ifade ile, -kapitalist sisteme dayanan- ekonomik, politik ve toplumsal değişimler ulusçuluğun ortaya çıkışında rol oynamıştır. Ancak 'ürün' varlığını sürdürebilmek için durmadan yeniden üretilmelidir. Şöyle ki, ulusçuluğun yeniden üretimi insanların günlük yaşamlarına uyarlanabilir olmalıdır ve uyarlama genel olarak medya, özel olarak radyo, televizyon ve yazılı basın gibi toplumsal kurumlarla olanaklıdır. Radyo ve televizyon gibi yazılı basının ideolojinin yeniden üretimindeki rolü özellikle haberlerden, haber söyleminden kaynaklanmaktadır. Haber yapım sürecinin pratiklerinin ve haber söyleminin sonucunda, haberler hiçbir zaman nesnel değildir. Tersine, haberler toplumsal gerçekliği gözler önüne sermek yerine karmaşık ve ideolojik hale getirmektedir. Sonuç olarak yazılı basın ulusçuluk ideolojisinin yeniden üretiminde rol oynamaktadır. III
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This thesis addresses the relationship between nationalist ideology and the press. Building upon the ideas of modernist and ethno-symbolist analysts, nationalism is a product of some economical, political and social factors. In other words, economical, political and social changes -depending on capitalist system- played role in the emergence of nationalism. However, the 'product' should be reproduced continuously in order to continue to exist. Namely, the continuous reproduction of nationalism should be applicable in people's everyday lives and the application is possible with social institutions such as the media in general, the radio, the television and the press in particular. The role of the press in the reproduction of ideology is based on news and news discourse. As a result of the practices of news production process and news discourse, news is never objective. Contrarily, news obfuscates social reality instead of revealing it. In conclusion, it is argued that the press plays a role in the reproduction of nationalist ideology. IV