İMKB ulusal 30 endeksi ile oluşturulan portföyün risk ölçümü ve bir uygulama
The Purpose of evaluete portofilio risk of ISE 30 ISE and an application
- Tez No: 125454
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLTEKİN RODOPLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Ill Tez Özeti Sermaye piyasasında işlem gören hisse senetlerini hem belirli bir kabul derecesinde risk üstlenerek kazanç sağlama, hem de şirket ekonomilerine katkıda bulunarak şirketlerin gelişmesini sağlayan fınansal kaynak aracı olarak yorumlamak mümkün olabilir. Aynı zamanda sermaye piyasaları, ülke ekonomisine yalnızca ulusal kaynakların payı içersinde yer alan tasarrufların değerlendirilmesi ile değil, bunun yanında uluslararası platformda talep oluşturarak ekonomiye ihtiyacı olan fon kaynaklarını girmesini de sağlayabilen kaynak olabilmektedir. Ancak, yabancı yatırımcıların girişiminden kaynaklanabilecek şirketlerin piyasa değerindeki ani değişimlerin ve nakit akış yönünün ulusal ekonomi üzerindeki etkisi sürekli risk olarak değerlendirilebilir. Kısıtlı süreçlerin veya kısıtlı verilerin analizi ile kullanılan teknikler, sistematik riskin şiddetini ve özel riski sağlıklı olarak belirleyemez. Değişkenliğe neden olabilecek riskin şiddetini, analizlere dayalı oyun teorileri ile önceden tahmin etmek mümkün olabilir. Bunun için küresel düşünce stratejilerini destekleyen kaynaklardan oluşan veri havuzu ve bu ölçeklerde karar vermek için gerekli olan bilgi birikimini temsil eden geniş bir kültürel vizyon gerekmektedir. Karar, sonucu etkileyecek olan riskin kabullenme derecesinin belirlenmesidir.
Özet (Çeviri)
IV SUMMARY OF THESIS In capital markets, alloted portions of operations can be possible in narrow meaning, either making Money by getting risks and interpreting of Companies devolopments as financial foundations mediators. At the same time, capital markets to national economy cannot be the only foundation by appraizing of savings inside national economy, that can be foundation by entering of fund required for economy and making demands on international platforms. Besides, sudden variations of the firms market values by attempting of foreign investor, can be known as risks upon national economy. Using technics by limited process or limited data analysis can not always get risks more expectable. Measuring regetion of causing variation can be estimated by some hypothesis wich deponts game the ones. That needs big cultural vision and data bank, therefore data pool should be happen by foundations of supporting global strategy ideas. These study hase been done for the purpose of evaluate portofolio risk of ISE 30 ISE. The portofolio risk of the stocks and the effect of the macro risk factors to the stocks and the degree of relationship between these factors has been determined by means of data bank which is organized by the historial data of the stocks between 1997 and 2001. İSE 30 Index at ISE was accepted as portfolio since has investigated as an whole. The stocks in portfolio has been constructed by the stocks in ISE 30 Index which is a process of ISE dated August 2001.