IMF istikrar politikaları ve gelişmekte olan ülkelerde ekonomik performans (Doğu Asya örneği)
IMF - supported stability programs and economic performance in devoloping countries (the case of East Asia)
  1. Tez No: 125458
  2. Yazar: MEHMET HİLMİ ÖZKAYA
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. YUSUF BAYRAKTUTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
II. Dünya Savaşı sonrasında uluslararası ödemeler sisteminin sağlıklı işleyişini sağlamak ve dış denge sorunu yaşayan ülkelere yardımcı olmak üzere oluşturulan IMF, zamanla ve özellikle 1997 yılı ortalarında başlayan Asya krizinden sonra çok tartışılan bir kurum haline gelmiştir. Kriz ve krizi aşmak için IMF destekli istikrar programlarının uygulanması sonucunda ortaya çıkan tablo, IMF 'in yapısının, görevlerinin ve performansının tartışma konulan arasına girmesine yol açmıştır. Amacı, Doğu Asya ülkelerinde uygulanan IMF destekli istikrar programlarının makro ekonomik performans sonuçlarını ortaya koymak olan ve üç bölümden oluşan bu çalışma, ekonomik istikrar olgusu, uluslararası ödemeler sisteminde IMF'in yeri ve IMF istikrar programlarını ele almakta; 1994-2001 verileriyle, enflasyon, istihdam, büyüme, kamu kesimi dengesi ve ödemeler dengesi biçiminde seçilen performans göstergeleri çerçevesinde IMF istikrar programlarını, Doğu Asya ülkeleri için değerlendirmektedir. Ele alman dönemde, söz konusu ülkelerde, enflasyon ve ödemeler dengesindeki nispi düzelmelere karşın büyüme, kamu kesimi dengesi ve istihdam kriterleri bakımından umulan sonuçlara ulaşılamadığı; bu ülkelerin, uydukları ağır IMF koşullarına karşın, IMF destekli istikrar programını reddeden Malezya'dan birçok bakımdan daha iyi olmayan bir performans sergiledikleri görülmektedir. Diğer eleştiriler yanında bu çalışmanın ortaya koyduğu sonuçlar IMF ve programları için revizyon ihtiyacını desteklemektedir.
Özet (Çeviri)
The IMF, established after the second world war to ensure the smooth operation of international payments system and to assist countries which have been experiencing external balance problems has become a very controversial organisation in time, particularly after the Asian crisis that started in the mid-1997. The crisis and the panorama that appeared upon the implementation of IMF supported stability programs to overcome it, has intensified the debate over the structure, duties and performance of the IMF. This study consisting of three parts and aiming to find out the macro- economical performance results of the IMF supported stability programs that are being implemented in the East Asian countries adresses the concept of economical stability, the role of the IMF in the international payments system, the IMF stability programs first, and then evaluates those programs for the East Asian countries using data from 1994-2001 and within the framework of selected performance indicators such as inflation, employment, growth, public sector balance and payment balance. It has been found that in the said period the countries involved did not attain the expected results in terms of growth, public sector balance and employment criteria in spide of the relative improvements in inflation and balance of payments and that these countries, although having conformed to strict IMF requirements, exhibited a performance not better than that of Malaysia which rejected the IMFsupported stability program. The need for revision for the IMF and its programs is supported by the findigs of this study as the other critics state. V