Hoca Raif (Dinç) Efendi (1918-1927)
Hodja Raif (Dinç) Efendi (1918-1927)
  1. Tez No: 125475
  2. Yazar: A. CANAN ASLAN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. İBRAHİM ETHEM ATNUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
VII ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ HOCA RAİF (DİNÇ) EFENDİ (1918-1927) A.Canan ASLAN Danışman: Yrd.Doç.Dr.İbrahim Ethem ATNUR 2003- Sayfa: 129 Jüri: Yrd.Doç.Dr.İbrahim Ethem ATNl R Bu çalışmada Hoca Raif Efendi'nin özellikle 1918-1927 yılları arası yapmış olduğu faaliyetler üzerinde durulmuştur. Çalışmanın ilk bölümünde Hoca Raif Efendi'nin kısa bir biyografisi verildikten sonra çeşitli hatıralardan ve bilimsel eserlerden faydalanılarak Hoca Raif Efendi'nin Milli Mücadele'ye katkıları ele alınmaya çalışılmıştır. 1918'de İstanbul'a giderek Müdafaa-i Hukuk içerisinde çalışmalarda bulunan Hoca Raif Efendi daha sonra Erzurum Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti Reisliği yapmıştır. Yeni Türk Devleti'nin temellerinin atıldığı ve Milli Mücadele hareketinin en önemli adımı sayılan Erzurum Kongresi'nin toplanmasında büyük katkıları bulunmuştur. Hoca Raif Efendi, Erzurum ve Sivas Kongreleri'nde Heyet-i Temsiliye içerisinde yer almış, Cumhuriyet rejimini kabul eden II. TBMM'de yaptığı siyasi faaliyetler ve aydın kişiliğiyle Atatürk Devrimleri'nin destekçisi olmuştur.
Özet (Çeviri)
VII ABSTRACT MASTER THESIS HODJA RAİF (DİNÇ) EFENDİ (1918-1927) A.Canan ASLAN Advisor: Assistant Profesör Ibrahim Ethem ATNUR 2003-Pages:129 The Jury: Assistant Profesör Ibrahim Ethem ATNUR In this research, we took on the Works carried on by Hodja Raif Efendi, particulary between the dates 1918 and 1927 In the first section of this study, after a short biography of Hodja Raif Efendi had been given, we tried to investigate the contributions of Hodja Raif Efendi to the National Struggle by utilizing scientific Works or various memories. Hodja Raif Efendi who went to İstanbul in 1918 and worked in“Defence of Law”, became the chief of Erzurum Defense of Law Later He had great contributions in the assembly of Erzurum Congress regarded as the most important step of National Struggle Movement, and the foundations of New Turkish State. Hodja Raif Efendi took the place in the Representative Delagation in Erzurum and Sivas Congress. He became a great supporter of Ataturk's revolutionaries with his intellectual personality and activities he carried out in the second Turkish Grand National Assembly accepting Rebuplic Regime.