Hattat Sami Efendi ve hat sanatındaki yeri
Calligrapher Sami Efendi and his place in the art of calligraphy
- Tez No: 744300
- Danışmanlar: PROF. DR. YUNUS BERKLİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: El Sanatları, Güzel Sanatlar, Sanat Tarihi, Crafts, Fine Arts, Art History
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk İslam Sanatları Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 537
Özet
Bu çalışmada, yaşadığı devirde hat çeşitlerinin tamamını mükemmel bir şekilde yazabilecek kâbiliyete erişen, celî sülüste Mustafa Râkım'ın; celî ta'lîkte Yesârîzâde Mustafa İzzet Efendi'nin takipçisi olan, XIX. yüzyıl hattatları arasında Reîsülhattâtîn (hattatların başı) olarak nam salmış ve XX. asır hattatlarını etkilemiş bulunan Sâmi Efendi'nin hayatı, hoca ve talebeleri, eserleri ve sanatı ele alınmıştır. Çalışma sırasında kütüphâne, müze, arşiv ve husûsî koleksiyonlar taranmış, elde edilen bütün kaynak ve eserler tespit edilmiştir. Aklâm-ı sitte olarak bilinen altı çeşit yazı türünün tamamını yazabilen Sâmi Efendi'nin kıt'a, levha, kitâbe gibi her bir eseri incelenmiş ve estetik değerlendirmeye tâbî tutulmuştur. Dönemin en iyi hocalarından istifade eden Sâmi Efendi onlarca talebe yetiştirmiş; tespit edilebilen talebelerinin biyografileri yazılmış ve varsa eserleri ele alınmıştır. Hat sanatı bakımından hâlâ aşılamayan, etkisi günümüze kadar devam eden Sâmi Efendi'nin sanat hayatını bütünüyle görmek, evâil, evâsıt ve evâhir dönemlerindeki estetik farklılıkları ortaya koymak bu çalışmayla mümkün hâle gelmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, we have examined the life, teacher and students, works and art of Sâmi Efendi who is known as the Ra'īs al-Khaṭṭāṭīn (head of calligraphers) of the nineteenth century, who achieved the ability to write all styles of calligraphy perfectly in his time, who was the follower of Mustafa Râkim in jalī thuluth and Yesârîzâde Mustafa İzzet Efendi in jalī ṭā'liq, and who influenced the calligraphers of the 20th century. While conducting our study, we searched the libraries, museums, archives and special collections, and identified all the sources and related works. Sâmi Efendi who could write in all six styles of calligraphy known as Aqlām al-Sitta, produced various types of works and we have examined each one of those types such as qiṭ'a, lawḥa, kitābah, and subjected them to aesthetic evaluation. Benefiting from the best teachers of the period, Sâmi Efendi trained dozens of students. The biographies of the students whom we could identify were included in our study and their works, if any, were also evaluated. With this study, it has become possible to see the artistic life of Sâmi Efendi, whose influence still continues to this day, and to reveal the aesthetic differences in the earlier, middle and last periods of his life.