Küreselleşme ve kimlik
Globalization and identity
- Tez No: 125474
- Danışmanlar: PROF.DR. NİYAZİ USTA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Din Sosyolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ KÜRESELLEŞME VE KİMLİK Danışman : Prof. Dr. Niyazi USTA 2003- SAYFA 80. Jüri : Prof. Dr. Niyazi USTA Doç. Dr A. Rafet ÖZKAN Doç. Dr. M. Zeki İŞCAN Küreselleşme kavramı, yirmi yılı aşkın süredir dünyada ekonomik, sosyal, kültürel ve siyasal olayları değerlendirmede veri olarak kullanılmaktadır. Yaygın tanımıyla küreselleşme sermaye hareketlerinin önündeki her tür engelin ortadan kaldırıldığı bir süreci ifade ermektedir. Bu tanımlamaya rağmen küreselleşme bu şekilde ifade edilse de, küreselleşmenin temelinde global siyasi aktörlerin siyasi inisiyatiflerini global ölçeğe yayma stratejileri var. Zira küreselleşme gibi global ölçekte yaşanan bir değişim sürecini sırf ekonomik boyutuyla ele almak temel bir yanlışlığa düşmek anlamına gelir. Çünkü tüm toplumsal olaylar zorunlu olarak ve doğası gereği ekonomik politik ve kültüreldir. Bu çalışmada biz küreselleşmenin kimlik üzerindeki etkisini tartıştık.
Özet (Çeviri)
u ABSTRACT MASTER THESIS GLOBALIZATION AND IDENTITY Hasan ACER Supervisior : Prof. Dr. Niyazi USTA : 2003-SAYFA 80 Jury : Prof. Dr. Niyazi USTA Assoc. Prof. Dr. A. Rafet ÖZKAN Assoc. Prof. Dr. M. Zeki ÎŞCAN For more than 20 years, concept of globalization has been used as a major source of data in evaluating economic, social, cultural and political. Accordaing to a widely accepted definition globalization refers to a process in which all barriers of capital are removed. Despite tihs definition there exisis the willingness of global polical actors to spread their political initiatives to the global scale. Since all social events naturally carry eonomic, political and cultural phenomen. ît seems to be a fundamantal mistake to limit globaliation to only economic factors. Because there are many demansion of globalization. Same of them are cultural demansion, politic demansion and indentity demansion. İn this stady we discussed the influence of globalization on the indentitiy