Finans sektöründe leasing, factoring, forfaiting işlemleri ve hukuki çerçevesi
In Turkey leasing, factoring and transactions in the finance sectorand legal frame
- Tez No: 125497
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. HAYATİ AKSU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ TÜRKİYE'DE FİNANS SEKTÖRÜNDE LEASİNG, FACTORING, FORFAİTİNG İŞLEMLERİ VE HUKUKİ ÇERÇEVESİ İhsan İŞLER Danışman: Yrd. Doç. Dr. Hayati AKSU 2003-Sayfa:101 Jüri : Yrd. Doç. Dr. Hayati AKSU Yrd. Doç. Dr. O. Berna İPEKTEN Yrd. Doç. Dr. Kerem KARABULUT Bu çalışma Türkiye'de finans sektöründe yaygınca kullanılmaya başlanan Leasing, Factoring ve Forfaiting işlemlerini içermektedir. Bu sektörlerdeki 1996 ve 2002 yıllan arasındaki gelişmeler incelenmiştir. İnceleme sonuçlarına göre Türkiye'de Leasing, Factoring işlemleri hızlı bir artış göstermekte ancak 2001 krizi ile birlikte bu sektörlerde önemli daralmalar görülmektedir. Kur ve dış ticaret risklerinden dolayı önemli gelişmeler söz konusu olmamıştır. Bu sektörlerle ilgili olarak, KDV, Kurumlar Vergisi, Vergi Usul Hukuku, Damga Vergisi, Kambiyo Mevzuatı, Sermaye Piyasası Kanunu, Gelir Vergisi Kanunu, Türk Ticaret Kanunu, Borçlar Hukuku, Gümrük Vergisi Kanunu, Bankalar Kanunu, Banka ve Sigorta Muameleleri Vergisi gibi ilgili düzenlemeler yapılarak hukuki altyapı hazırlanmıştır. Sonuç olarak küreselleşme ortamında rekabetin hızla arttığı dünyamızda çok hızlı ekonomik gelişmeler olmaktadır. Özellikle finans sektörü büyük değişimler göstermektedir. Ucuz ek finansman bulma arayışları içindeki özel sektörümüzün bu değişimleri artan işlem hacimleri ile yakından takip ettiği görülmektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT MASTER THESIS IN TURKEY LEASING, FACTORING AND FORFAITTNG TRANSACTIONS IN THE FINANCE SECTOR AND LEGAL FRAME İhsan İŞLER Supervisor: Assistant Prof. Hayati AKSU 2003 -Page: 101 Jury: Assistant Prof. Hayati AKSU Assistant Prof. O. Berna İPEKTEN Assistant Prof. Kerem KARABULUT This study involves Leasing, Factoring and Forfeiting transactions commonly used in the finance sector in Turkey. In these sectors, developments are investigated over the period of 1996 -2002. The results have shown that, in Turkey leasing and factoring transactions have rised but due to the 2001 crisis, prominent recession has appeared in these sectors. Because of the exchange rate and foreign trade risks, important developments haven't been realized. Legal arrangements such as Value Added Tax, Stamp Duty, Tax Procedure Law, Income Tax, Customs Duty, Exchange Law, Corporation Tax, Capital Markets Law, Turkish Trade Law, Debts Law, Banking and Insurance Transactions Tax concerning these sectors have been realized and legal infrastructure has been prepared. As a result, economic developments have occured in the environment of globalization. Especially, the finance sector has shown big change. The private sector, needs cheap additional financing follows these changes with increasing transaction volume in Turkey.