Çıldır ilçe merkezinin beşeri ve iktisadi coğrafyası
The Human and economic geography of Çıldır town centre
  1. Tez No: 125496
  2. Yazar: AHMET DEĞE
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. SALİHA KODAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, Geography
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
ÖZET Y. LİSANS TEZİ ÇILDIR İLÇE MERKEZİNİN BEŞERİ VE İKTİSADİ COĞRAFYASI Ahmet DEĞE DANIŞMAN : Doç. Dr Saliha KODAY 2003, SAYFA: Jüri: Doç. Dr. Saliha KODAY Araştırma konumuzu oluşturan Çıldır İlçe Merkezi Doğu Anadolu Bölgesi'nin Erzurum - Kars Bölümünde, Ardahan ili sınırları içerisinde yer almaktadır.îdari bakımdan Ardahan iline bağlı olan Çıldır, il merkezinin doğusunda ve il merkezine 42 km uzaklıktadır. Çıldır ilçesi yönetim alanı yaklaşık 1446 km2 kadardır.Bu sahanın sınırlarını güneyde Arpaçay, kuzey ve kuzeydoğuda Gürcistan, batıda Ardahan, kuzeybatıda Hanak, doğuda ise Ermenistan oluşturmaktadır. Belediye yönetim sınırları dahilinde kalan sahanın yüzölçümü yaklaşık 30 km2 kadardır.Kuzeyde Yıldırım Tepe (2259 m), kuzeydoğuda Ballıkuyu Tepe (2307 m), batıda Beşik Tepe (2079 m), güneyde Diktaş Tepe (2049 m) ile sınırlandırılmıştır.Bu tepeler nispeten sıradağ görüntüsü vermekte ve Çıldır'ı bir duvar gibi çevrelemektedir. Çıldır ilçesi Doğu Anadolu Bölgesi'nin yüksek plato sahalarında yer alır. Bu nedenle coğrafî faktörler araştırma sahasının iklim özelliklerini belirlemede etkin rol oynamaktadır.Bunun sonucunda da ilçede mutedil kontinental iklim tipi görülmektedir. Çıldır ilçesinde idari bakımdan 2 belediye teşkilâtı ve 33 köy bulunmaktadır.2000 yılı itibariyle 14869 olan ilçe toplam nüfusunun % 31 'i belediye teşkilâtı olan yerlerde, % 69'u ise köylerde yaşamaktadır. İlçede fiziki coğrafya şartlarına bağlı olarak ürün çeşidi tahıllar üzerine yoğunlaşmıştır.Toplam 8285 da tarım sahasının % 42,6'sında (3531 da) arpaII tarımı, % 27,9'unda (2310 da) buğday tarımı, % 2'sinde (167 da) fiğ tarımı yapılırken % 27,5'i (2275 da) ise nadasa bırakılmaktadır. Etkili olan fiziki koşullar nedeniyle araştırma sahasında büyükbaş hayvancılık ve kümes hayvancılığı gelişmiştir.Buna karşın küçükbaş hayvancılık ise tamamıyla ortadan kalkmıştır. Araştırma sahasında nüfus potansiyelinin sınırlı olması, çevresinde ekonomik ve nüfus sayısı itibariyle yoğun olmayan yerleşmelerin bulunmasına bağlı olarak ticari faaliyetler canlı değildir. Ticaretin yapılabileceği ürün çeşidi sınırlıdır.Ayrıca ilçe büyük ölçekli sanayi tesislerinden yoksundur.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT MASTER THEIS THE HUMAN AND ECONOMIC GEORGRAPHY OF ÇILDIR TOWN CENTRE Ahmet DE?E SUPERVISOR: Asc Prof. Saliha KODAY 2003, PAGE: Jury: Asc. Prof. Saliha KODAY Çıldır town center, which is the research subject, takes place in Eastern Antolia, in Erzurum-Kars Region, within Ardahan city. Çıldır, dependig on Ardahan administratively, is in the east of city center and 42 km away from it. The administrative area of Çıldır is about 1446 km2. The borderlines of this area consist of Arpaçay in the south and, Gürcistan in the north and north east, Ardahan in the west, Hanak in the north-west and, Armenia in the east. The superficies of within municipal administration area is about 30 km2. The is Yıldırım Tepe (2259 m) in the north, Balhkuyu Tepe (2307 m) in the north east, Beşiktepe (2079 m) in the west, and Diktaş Tepe (2049 m) in the south. Those hills respectively seem to be chain of mountains and surround Çıldır like a wall. Çıldır town places within high plateau areas of Eastern Anatolia. That is why, gographical factors is very effective on determining the climatic features of the research area. As a result there is a mild continental climate in the town. İn Çıldır town, administratively, there are two municipalities and 33 vilages. In 2000, 31% of total population, 14869, lives in the places where There are municipality and 69% lives in villages. In the town, according to physical geographical conditions, types of product are foeassed on cereals. In 42,6% of total ogricultural field, 8285 daIV barley is grown, in 27,9% (2310 da) wheat, 2% (167 da), vetchling and 27,5% (2275 da) is fallowed. Due to effective physical condihons stock farming, and domestic fowling have developed. Yet keeping sheep and goat has entirely disappeared. In this research area, since the potantial of population is restricted and there are settlements where their econoic power and population are not high commercial activities are not well-developed, and product varities are very limited. Also the town is deprived of large scaled induitrial facilihes.