İbn rüşd ve John Hick'in vahiy anlayışlarının karşılaştırılması
The Comparison between averroes and John Hick's thought of revalation
- Tez No: 125533
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. RUHATTİN YAZOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Din Felsefesi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Ill ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ İBN RÜŞD VE JOHN HICK'İN VAHİY ANLAYIŞLARININ KARŞILAŞTIRILMASI Fatih TOPALOĞLU Danışman: Yrd. Doç. Dr. Ruhattin YAZOĞLU 2003 - SAYFA : 81 Jüri : Yrd. Doç. Dr. Ruhattin YAZOĞLU Prof. Dr. Vahdettin BAŞÇI Prof. Dr. Ali EROĞLU Vahiy, din felsefesinin en önemli konularından birisidir. Teolog ve filozoflar vahyi farklı açılardan değerlendirmişlerdir. Bu çalışmada, Doğu ve Batı düşüncesinin önemli filozoflarından olan İbn Rüşd ve John Hick' in vahiy anlayışlarım değerlendirmeye çalıştık. İbn Rüşd vahyi, iletilmek istenen mesajın Tann'nm istediği bir yolla kendisine vahyedilen kimselere aktarılması olarak tanımlar. John Hick ise vahyin, sadece önermelerde ifade edilen gerçekliklerden ibaret olmadığım, Tann'nm tarihte kendisini ortaya koyması şeklinde ifade edilebilecek bir anlayışla değerlendirilmesi gerektiğini belirtmiştir. Bu ikinci anlayışta vahiy, insanî tecrübenin merkezinde yer almaktadır. Bu açıdan teolojik önermeler, tarihî olayların anlaşılmasında insanî etkinliği temsil ederler. Böylece Hick, vurgusunu dinî tecrübeye yapmıştır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT MASTER THESIS THE COMPARISON BETWEEN AVERROES AND JOHN HICK'S THOUGHT OF REVELATION Fatih TOPALO?LU Supervisor: Assist. Prof. Dr. Ruhattin YAZO?LU 2003 -PAGE: 81 Jury : Assist. Prof. Dr. Ruhattin YAZO?LU Prof. Dr. Vahdettin BAŞÇI Prof. Dr. Ali ERO?LU Revelation is one of the most subjects of the philosophy of religion. Theologians and philosophers tried to elaborate the revelation in different aspects. In this thesis, we tried to explain different understandings of revelation according to Averroes and John Hick, who were eminent philosophers in the East and West philosophy. In Averroes thought, revelation is the imparting to people of divinely authenticated truths. But John Hick thinks that revelation is not only expressing truths in propositions but also God's coming within the orbit of human experience by acting in history. From this point of view, theological propositions represent human attempts to understand the significance of revelatory events. So, Hick stressed religious experience.