Kriz ve bilişim (işletmelerde bir uygulama)
Crisis and informatics (An application in organizations)
- Tez No: 125534
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ATILHAN NAKTİYOK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
VI ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ KRİZ VE BİLİŞİM (İŞLETMELERDE BİR UYGULAMA) Selçuk YURTSIZOĞLU Danışman: Yrd. Doç.Dr. Atılhan NAKTİYOK 2003 - SAYFA : 134 Jüri: Yrd. Doç. Dr. Atılhan NAKTİYOK Prof. Dr. Dursun BİNGÖL Yrd. Doç. Dr. Hayati AKSU Bu tezin amacı, kriz ve bilişim hakkında bilgiler vererek kriz yönetiminde bilgi sistemlerinin kullanımını ortaya koymaktır. Diğer bir amacı ise, işletmelerde yaşanan krizin aşılmasında bilişimin rolünün neler olduğu ve bunun yapılan bir uygulama ile daha somut hale getirilmesidir. Bu çalışma üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde; kriz kavramı, işletmelerde krize neden olan iç ve dış nedenler ve krizin safhaları anlatılmıştır. Bilişim kavramı, bilgi teknolojilerinin tarihsel gelişimi ve işletmelerde kullanılan bilgi sistemleri tanıtılmıştır. İkinci bölümde; kriz yönetimi ve kriz yönetim şekilleri, kriz yönetim süreci ve bilişimin kriz yönetim sürecindeki etkileri geniş bir biçimde açıklanmıştır. Üçüncü bölümde; teorik olarak ortaya konulan kriterler, Temmuz 2003 yılında Erzurum'da faaliyet gösteren işletme yöneticilerine uygulanan bir anket çalışmasıyla test edilmiştir. Çalışmanın sonucunda, kriz yönetimi ve bilişim arasındaki ilişki ve ortaya konulan hipotezler değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
VII ABSTRACT MASTER THESIS CRISIS AND INFORMATICS (AN APPLICATION IN ORGANIZATIONS) Selçuk YURTSIZO?LU Supervisor : Assist. Prof. Dr. Atılhan NAKTİYOK 2003 - PAGE : 134 Jury: Assist. Prof. Dr. Atılhan NAKTIYOK Prof. Dr. Dursun BİNGÖL Assist. Prof. Dr. Hayati AKSU The aim of this thesis is giving information about crisis and informatics to demonstrate the use of information systems in crisis management. Another aim is that what is the role of informatics in organizations during coping with the crisis and make it concrete by applying a search in organizations. This study consist of three sections. In the first section; crisis concept, the internal and external causes of crisis in organizations and the phase of crisis have been reported on. Informatics concept, historical development of information technology and information systems in organizations have been discused. In the second section; crisis management and the types of crisis management in organizations, the phases of crisis management and the effects of informatics in crisis management have been studied widely. In the third section; theoretically presented criterians have been tested by a questionnaire study made with the managers of organizations which located in Erzurum in July 2003. At the End of the study, the relation between crisis management and informatics has been observed and presented assumtions have been confirmed.