Varto kasabasının coğrafi etüdü
Geographical research of Varto town center
  1. Tez No: 125532
  2. Yazar: YASİN GÜLER
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ZEKİ KODAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, Geography
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ VARTO İLÇE MERKEZİNİN COĞRAFYASI Yasin GÜLER Danışman: Yrd. Doç. Dr. Zeki KODAY 2003, sayfa: 84 Jüri: Araştırma sahamızı oluşturan Varto Kasabası, Doğu Anadolu bölgesinin Yukarı Murat Van Bölümü sınırları içerisinde yer almaktadır. İdari bakımdan Muş iline bağlı olan Varto, Muş il merkezine 58 km uzaklıktadır. Sahayı doğrudan Bulanık, batıdan Solhan ve Karlıova, kuzeyden Hınıs, güneyden ise Muş ilçe merkezi çevrelemektedir. Belediye sınırlan içinde yüzölçüm 7 km2'dir.Belediye 7 mahalleden oluşmaktadır. 2000 yılı genel nüfus sayımı sonuçlarına göre 16.381 kişidir. Araştırma sahasından Muş-Erzurum karayolu geçmektedir. Sahada yerleşme tarihi Urartular'a kadar uzanmaktadır. Varto Kasabasında temel ekonomik faaliyet hayvancılıktır. Fakat modern usullerle hayvancılık yapılmadığı için hayvancılık gelişmemiştir. Diğer ekonomik faaliyetler ise ticaret ve tarımdır. Bu faaliyetlerde gelişme içindedir. Sahanın doğal ve beşeri turistlik sahaları değerlendirilmemiş olmakla birlikte önemli bir potansiyele sahiptir.
Özet (Çeviri)
II ABSTRACT GRADUATE LICENSE THESIS GEOGRAPHICAL RESEARCH OF VARTO TOWN CENTER YASİN GÜLER Counselor: Yrd.Doç.Dr.Zeki KODAY 2003, Page: 84 Jury Varto in our, is within the boundries of Yukarı Murat- Van part of Eastern Anatolia. Varto which is connected to Muş in terms of administiriaton,is 53 km far from city center. It is surrounded by Bulanık from east by Solhan and Karlıova from west,by Hınıs from North and lastly by Mus centre from South. The area of the municipality is 7 km2.The municipality constitutes of seven districts.The population is 16381 according to the 2000th population research The Muş-Erzurum headway passes within research field.The historical backrand of this place dotes to Urartuan's. The basic economic activities in the centre of Varto is agriculture sector hasn't developed enough because modern agricultural techniques haven't been used. The other economic activity is commercial.This activity has been developing. Although the naturel of the region hasn't been used well,it has cricial potential.