Kültür, popüler kültür ve medya
Culture, popular culter and media
- Tez No: 125542
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. NACİ İSPİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
II ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ KÜLTÜR, POPÜLER KÜLTÜR VE MEDYA Yaşar GÜNLER Danışman : Yrd. Doç. Dr. Naci İSPİR 2003 - Sayfa : 87 Jüri : Yrd. Doç. Dr. Naci İSPİR Kültür bir topluluğa özgü inanç, değer ve davranışlar bütünüdür. Popüler kültür ise 'yaygın olarak tüketilen', 'popüler olan', 'rağbette olan'ı ifade eden bir kavramdır. Öte yandan kültür iletişimle var olur. Medya, modern zamanların en önemli iletişim biçimidir. Dolayısıyla kültür, popüler kültür ve medya arasında doğal bir ilişki vardır. Bu ilişki günümüzde çokça tartışılan bir konudur. Bu çalışmada kültürün ve popüler kültürün ne anlama geldiği açıklanmaya çalışılmış, daha sonra da bu kavramların medya ile ilişkisi tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT MASTER THESIS CULTURE, POPULAR CULTER AND MEDIA Yaşar GÜNLER Supervisor : Yrd. Doç. Dr. Naci İSPİR 2003 - PAGE : 87 Jury : Yrd. Doç. Dr. Naci İSPİR The culture consists of social believes, values and behaviours which are peculiar to a certain society. However, the popular culture is a concept which states the 'popular one' and the one which is commonly consumed. On the other hand, the culture does exist with the communication. The media is the most important form of the comminication in modern ages. Therefore, there is a natural relationship amongst the culture, popular culture and media. This relation has currently been being discussed, frequently. In this study, we tried to elucidate what the culture and popular culture mean, and discuss the relation between these concepts and media.