Tek partili sistemden siyasi liberalizasyona Türkiye (1945-1950)
From the unique party system to political liberation, Turkey (1945-1950)
  1. Tez No: 125541
  2. Yazar: ÖMER AYAR
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. CEMİL KUTLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
IV ÖZET TEK PARTİLİ SİSTEMDEN SİYASİ LİBERALİZASYONA TÜRKİYE (1945-1950) Ömer AYAR Danışman : Yrd. Doç. Dr. Cemil KUTLU 2003- Sayfa 80 Jüri : Yrd. Doç. Dr. Cemil KUTLU Türkiye Cumhuriyeti kurulduğu 1923 yılından beri modernleşmek için Batıya yaklaşmayı hedeflemiştir. Bunun en belirgin göstergesi demokratikleşme çabalarıdır. 1923 yılı ile 1946 yılları arasında iki kere çok partili düzene geçilmek istenmiş ancak başarılı olunamamıştır. 1945 yılının şartlan dünyada olduğu gibi Türkiye'de de yeni bir dönem başlatmıştır. Tek parti durumunda olan Cumhuriyet Halk Partisi'nin karşısında yeni siyasi partilerin kurulmasına izin verilmiştir. 1946 yılında Türkiye'de otoriter bir rejimden çok partili demokrasiye barışçı yolla geçiş ve iktidarın 1950 yılında yine barışçı yolla devredilişi gelişmekte olan ülkeler içerisinde benzersiz bir deneyimdir. Türkiye'de çok partili siyasi düzene nasıl ve neden geçildiği hala tartışılan bir konudur. Elinizdeki çalışmayla bu duruma açıklık getirilmek istenmiştir
Özet (Çeviri)
ABSTRACT FROM THE UNIQUE PARTY SYSTEM TO POLITICAL LIBERATION, TURKEY (1945-1950) Ömer AYAR Supervisor : Assist Professor Dr. Cemil KUTLU 2003- Page 80 Jury : Assist Professor Dr. Cemil KUTLU Since it was founded in 1923, the aim of The Turkish Republic has been approaching the West to modernize. The most remarkable indicator of this is the efforts for being democratic. Between 1923 and 1946 it was wanted to be passed to the multiparty system twice but it was failed. The condition of 1945 started a new period in Turkey as around the world. It was allowed new political parties to be founded as alternatives to The Repablican People's Party (CHP). The transition from an authoritarion regime to democratic system with multiple political parties by pacificist ways in 1946 and the transferring of the government again by pacifistic ways in 1950 are the unique experience among developing countries. It is stil a matter of discussion that how and why it was passed into multiparty system in Turkey. It was wanted by this study to clarify this case.