Mobilya sanayiinde birim maliyetlerinin hesaplanması teori ve uygulama
  1. Tez No: 125543
  2. Yazar: MUHAMMED ARDIÇ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. REŞAT KARCIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Üretim yapan işletmelerin bir mamulü üretirken ilk önce o mamulün toplam ve birim maliyetlerini hesaplamaları gerekir. Mobilya sektörü ülkemizde geniş bir tüketim alanına sahiptir ve sürekli değişen, gelişen bir sektör haline gelmiştir. Bu çalışmanın amacı mobilya sanayiinde birim maliyetlerin hesaplanmasında maliyetlerin minimize edilmesi için gerekli olan verilerin tespiti, analizi, hesaplan ması ve uygulamadaki şeklinin ele alınmasıdır. Birinci ve ikinci bölümde genel ola rak maliyet terminolojisi ile ilgili bilgiler sunulmuştur. Üçüncü bölümde mobilya sanayiinde kullanılan sipariş maliyet sistemi ile ilgili gerekli bilgiler verilmiştir. Dör düncü bölümde ise Kayseri Merkez Çelik A.Ş.' nin maliyet rakamları olarak kanepe ve koltuk üretiminde birim maliyetlerin hesaplanması ile ilgili uygulama yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
It is required that a manufacturing corporation should account firstly the total and unit cost of production. Furniture sector has a large consuption area and a developing sector in Turkey. This study aims to determine account and collect data which are required for minimizing the unit cost. In the first and second chapter, the information concerning with cost terminology is presented. In the third chapter, the job order cost system which is used in furniture sector is introduced. In the fourt chapter, by using the cost figures of Kayseri Central Steel Joint Stock Company unit cost in sofa and armchair has been calculated.