Türkiye'de özel finanslama şirketlerinden birleşmeler ve birleşmelerin muhasebeleştirilmesi
Mergers as special financing tools in Turkey and its accounting process
- Tez No: 125596
- Danışmanlar: PROF.DR. MUAMMER ERDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ TÜRKİYE'DE ÖZEL FİNANSLAMA ŞEKİLLERİNDEN BİRLEŞMELER VE BİRLEŞMELERİN MUHASEBELEŞTİRİLMESİ Abdulkadir KAYA Danışman: Prof. Dr. Muammer ERDOĞAN 2003, Sayfa: 147 Jüri : Prof. Dr. Muammer ERDOĞAN : Prof. Dr. Reşat KARCIOĞLU :Doç. Dr. Yusuf AKAN Günümüzde, küreselleşmenin de etkisiyle, artan rekabet koşulları karşısında işletmelerin ihtiyaç duydukları finansmanı karşılamak amacıyla sıklıkla birleşme yoluna gittikleri görülmektedir. Başka bir ifade ile, birleşme sürecinin sağlıklı bir şekilde izlenmesi koşuluyla, işletmeler birleşme vasıtasıyla ihtiyaç duymuş oldukları fonları sağlamakta ve sağlıklı bir finansman yapısına kavuşmaktadırlar. Çalışmamızda, Ak Çimento A.Ş., Çanakkale Çimento A.Ş.'nin ve bu işletmelerin 1996 yılında aldıkları birleşme kararı ile oluşturulan Akçansa A.Ş.'nin fınansal tabloları ele alınmış, birleşmenin fınansal performans üzerindeki etkileri tespit edilmeye çalışılmıştır. Çalışmamızın birinci bölümünde, birleşme kavramı, birleşme yöntem ve taktikleri, birleşme nedenleri ve birleşme süreci anlatılmıştır. İkinci bölümde ise, Türkiye'de birleşme ile ilgili mevzuat ve birleşme işlemlerinde kullanılacak muhasebe hesapları ile yevmiye kayıtları incelenmiştir. İşletme birleşmelerinin fınansal analizi için gerekli analiz teknikleri üçüncü bölümde ele alınmıştır. Dördüncü ve son bölümde ise, 1996 yılı Ekim ayına kadar İMKB'de işlem gören işletmelerden Ak Çimento A.Ş. ve Çanakkale Çimento A.Ş. nin birleşme öncesi ile Ekim 1996 'dan itibaren birleşmiş olan bu iki işletmenin birleşme sonrası fınansal analizleri yapılmıştır. Yapılan analizde, birleşme sonucu oluşan ve Akçansa A.Ş. ismi verilen yeni şirketin güçlü bir fınansal yapı ile faaliyete geçtiği ve daha sonra bu güçlü yapısını devam ettirdiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT MASTER THESIS MERGERS AS SPECIAL FINANCING TOOLS IN TURKEY AND ITS ACCOUNTING PROCESS Abdulkadir KAYA Advisor: Prof. Dr. Muammer ERDO?AN 2003-Pages:147 Jury: Prof. Dr. Muammer ERDO?AN : Prof. Dr. Reşat KARCIO?LU : Assoc. Prof. Dr. Yusuf AKAN Today, with the effect of globalization, in the face of increasing competition, it is observed that firms prefer to merge in order to obtain reguired funds.In other words, on the condition that mergering process is applied properly, firms can obtain reguired funds and attain a strong financial structure. In the study, by considering the financial statements of Akçimento Corp., Çanakkale Çimento Corp. and, the Akçansa Corp. which is founded by a mergering decision in 1996, the effects of merger on the financial performance of the firms are examined. In the first part of the study, merger concept, methods and tactics of merger, reasons of merger and merger process are explained. In the second part, merger laws, accounting process of mergers and journal entries are examined. In the third part, required analysis techniques for financial analysis are mentioned. In the fourth part, pre-merger and post-merger after October 1996 financial analyses of Ak Çimento Corp. and Çanakkale Çimento Corp. which are traded in ISE are carried out. The result of these analysis show that Akçansa Corp. began its activities with a strong financial structure and than it could carry on that strog financial structure.