Türk kadınının feminizme bakış açısı: Erzurum örneği
The Perspective of Turkish women to feminism: The example of Erzurum
  1. Tez No: 125597
  2. Yazar: EMİNE ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. FAZLI POLAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Din Sosyolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 221
Özet
Bu çalışmamızda, Erzurum Örneklemi kapsamında Türk kadının feminizme bakışını değerlendirmeye çalıştık. Böylece Türk kadınının feminizmden neyi anladığını, feminizmin ele aldığı kadın hakları, aile planlaması, aile içi şiddet, ev içi işbölümü gibi kadınla ilgili temel hususlarda Türk kadının takındığı tutumları inceledik. Çalışmamızda öncelikle feminizmin teorik boyutu üzerinde durduk ve feminizmle ilgili temel kavramları, feminizmin oluşum ve gelişim sürecini, feminizmin çeşitlerini ele aldık. Daha sonra ortaya çıktığı günden bugüne değin feminist teorinin Türkiye'ye ve Türk kadınına nasıl yansıdığını ve Osmanlı'dan bugüne“Türk Kadın Hareketi”ni anlatmaya çalıştık. Son olarak da feminizmin üzerinde durduğu en temel konuları sorulara dönüştürerek, bu soruları deneklere yönlendirdik. Ve aldığımız cevaplan sayısal değerlere dönüştürerek tablolar halinde Türk kadınının feminizme bakışını ortaya koymaya çalıştık. Sonuçlar, deneklerin yaş, cinsiyet, eğitim seviyeleri ve ekonomik düzeylerine göre feminizm ile ilgili tutumlarda farklılıkların olduğunu ortaya koymuştur. Ayrıca feminizme ve toplumsal cinsiyete dair konuların telakkisinde dinin de önemli bir faktör olduğu ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study we have tried to evaluate the perspective of Turkish women to feminism at the extension of the example of Erzurum. Thus we have investigated what Turkish women understand from feminism, and their attitudes toward the basic topics that feminism covers like women rights, family plannig, domestic violence and domestic division of labour. In our study, we have examined the theoretical dimension of feminism, we also have touched the basic terms related to feminism, the beginning and the rise of feminism and the varieties of it. Then, we have tried to tell how feminism reflected to Turkey and Turkish women from its beginning till now and the“Turkish Women Movement”from Ottoman Empire up to our day. In the end, we have turned the basic topics, that feminism deals with, to questions and we asked those questions to our test subjects. And by changing the answers to the numerical values, we have tried to put forward the perspective of Turkish Women to feminism in tables. Results show that there are differences among different age, gender, education, and economic income go raps interms of the attitudes which are related to feminism. It is also found out that the religion has a great effect on comphrehension of the subjects which are related to feminism and gender.