Çiçek isimleriyle rediflenmiş kasideler
The Eulogies, refrained with the flower's names
  1. Tez No: 125739
  2. Yazar: DEMET GÜR
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. H. FERİDUN GÜVEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 233
Özet
11 ÖZET ÇİÇEK İSİMLERİYLE REDİFLENMİŞ KASİDELER Demet GÜR Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı Afyon Kocatepe Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Eylül 2003 Danışman: Yard. Doç. Dr. H. Feridun GÜVEN Yaptığımız çalışmada çiçek isimleriyle rediflenmiş kasideleri araştırdık. Daha sonra bu kasidelerde çiçekleri rengi, kokusu ve şekli ile çağrıştırdıkları hayalleri tespit etmeye çalıştık. Başta gül olmak üzere gonca, sünbül, lâle, benefşe ve nergis redifti kasideler tespit edilerek, bunlar üzerinde çalışılmışta-. Çalışmamız gül, sünbül, lâle, benefşe ve nergis olmak üzere beş bolümden oluşmaktadır. Bölüm başlıklarında çiçekler hakkında ansiklopedik bilgi verilmiş, daha sonra da klasik edebiyatta ve umûmi olarak çiçekler ele alınmıştır. Bu aşamadan sonra beyitlerde çiçekler üzerine kurulan mazmunlar (hayaller) harf sırasına göre sıralanmıştır. Bölümlerin sonunda da kasideler yüzyıllarına, beyit sayılarına, övülen kişilere ve bölümlerine göre incelenerek bir mukayesesi yapılmıştır. Çalışmamız yedi gül, bir gonca, yedi sünbül, iki lâle, iki benefşe ve bir nergis redifti toplam yirmi kasideden oluşmuştur. Yaptığımız çalışma sonunda elde ettiğimiz bilgiler sonuç bölümünde verilmiştir.
Özet (Çeviri)
m ABSTRACT THE EULOGIES, REFRAINED WİTH THE FLOWER'S NAMES Demet GÜR Turkish Language and Literature Main Science Depertmont Afyon Kocatepe University Social Science institute September 2003 Supervisor: Ast. Doç. Dr. H. Feridun GÜVEN İn my study, I inguired the eulogies, refrained with the flower names. Later, in these eulogies we tried to understand the flower's association with the dreams with their colour, smell and shape. Fixing refrained eulogies such as firstly rose and then bud, hyacinth, tulip, violet, narcissus. I studied a bout these subjects. My study consists of five parts. These are rose, hyacinth, tulip, violet and narcissus. The beginning of the part, encyclopedic knowledge had been given a bout the flowers and later the flowers had been discussed in the classic literature as usual. After this phase, the dreams for the flowers in the couplets had been arranged in order according to the letter order. The and of the parts, the eulogies had been examined and compared according to their centuries, tiie number of couplets, praised persons and their parts. My study consists of twevty eulogies, including seven roses, onlyone bud, seven hyacinthes, two tulips, two violets and only one narcissus. The end of my study, the knowledges which I gathered, had been given in the conclusion part. jw>