23 numaralı Kütahya şer'iye sicili transkripsiyonu ve edisyon kritiği
The 23th register of religious laws of Kütahya
- Tez No: 125743
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYGÜN ATTAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 647
Özet
ÖZET Bilindiği üzere mahkeme kararlan demek olan şer' iye sicilleri, Osmanlı Tarihi araştırmalarında büyük öneme sahiptir. Ait oldukları dönem hakkında geleceğe yönelik bilgi verme konusunda önemli vesikalardır. Şer' iye sicillerinin incelenmesi demek, ait oldukları dönem hakkında bizleri siyasi, sosyal, ekonomik, askeri açıdan bilgilendirmek demektir. Sicillere bakılarak; halkın sosyal yapışım, ve ikili ilişkileri, miras ve tereke kayıtlarına bakarak; ekonomik yapıyı, merkezden gönderilen kararnamelere bakarak; idare ile taşra arsındaki ilişkilerin muhtevasını öğrenmek mümkün olmaktadır. Tez konum olan“23 Numaralı Şer' iye Sicili Defteri”ağırlıklı olarak H. 1257- 1260 tarihleri arasında kaleme alınmıştır. M. 1841-1844 tarihlerine tekamül eden bu belgeler, her türlü hukuki hadiselerin kaydedilmesi sonucu ortaya çıkmıştır. Çalışma konum ferman, berat, buyruldu, tereke, i 'lam, hüccet vs, belgelerin transkripsiyonu ve değerlendirilmesinden ibarettir. Tez konum olan,“23 Numaralı Kütahya Şer' iye Sicili Defteri”, mikro planda; Kütahya'yı sosyal, siyasal, ekonomik ve askeri olarak değerlendirmek, makro planda; Osmanlı Devleti'ni değerlendirmek ve Osmanlı Tarihi araştırmalarına katkıda bulunmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT The registers of religious laws of Kütahya is one of the important sources which can be used for highlighting Ottomon Empire. With the help of these documents, we can learn a lot of things about the judical, political, economic, social, military structure of the society that period of time. Kütahya which is the important city of Ottomon goverment is a search area accordig the past. Kütahya with the gain of oldest Turk city and Ottomon city, Canonial register must be needed to observe. The higeh culture of the Ottomon goverment can also been seen in the recorded documents in Kütahya. The 23 th register of religious laws of Kütahya was written in H. 1257-1258. In addition, we can see some other documentaries that were written in H. 1257 and 1260. these dates equal to M. 1841-1844. is the result of the Turkish Islamic judical traditions that were continued by the Islamic judge of Kütahya and it appeored as a result of registering all kinds of judical applicotions. In the register, each of the ovents, which has transfered to the lawcount from Kütahya and it's surroudings, has conclued in positive or negative judgement under several of these concluded judgements, the fact that there are witnesses some of whom are important jurist choosen from important people of mat region is on important subject which should be mentioned.