Yargı etkinliğinde avukatın rolü
The Role of attorney in effectiveness of judgement
- Tez No: 125742
- Danışmanlar: DOÇ.DR. BÜLENT TOKAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 235
Özet
ÖZET Hukuk, toplumsal barışı ve düzeni sağlayan kurallar bütünüdür. Hukuk kurallarına uyulmaması halinde adaleti gerçekleştirecek, barışı ve bozulan düzeni tekrar kuracak kurum yargıdır. Yargı etkinliğinin artırılması ile, toplumsal düzen ve barış korunacaktır. Bu çalışmada, avukatın yargı etkinliğindeki rolünün artırılması üzerinde durulmuştur. Yargılama sürecinde kişiler, yargı organlarında avukatlar tarafından temsil edilmektedir. Yargıda avukatın etkinliğinin artması, hukukun üstünlüğü ilkesinin gerçekleştirilmesinde pozitif etki yaratacaktır diye düşünülmektedir. Çalışmada; yargılama faaliyeti, yargılamanın temel ilkeleri ve sorunları ortaya konulmuş, yargı etkinliğinin tanımı yapılmaya çalışılmıştır. Ayrıca, hak arama özgürlüğü, avukatlık mesleğinin özellikleri ile avukatın hak ve yükümlülükleri üzerinde durulmuştur. Avukatın yargı etkinliğinde rolünün ne olduğu araştırılmış, Kara Avrupa'sı ve Anglo-Sakson hukuku ile karşılaştırmalar yapılarak bu rolün nasıl olması gerektiği üzerinde tartışılmıştır. Geliştirilen bir anket aracılığıyla; Kütahya adli yargı çevresindeki avukat, hakim ve savcılara çeşitli sorular yöneltilmiş, avukatlık mesleği sorunları teşhis edilerek, sorunların giderilmesine ve avukatın yargı etkinliğinde rolünün artırılmasına yönelik çözüm önerilerine yaklaşımları tespit edilmeye çalışılmıştır. Anket sonuçlan SPSS 1 1.0 programı ile analiz edilmiştir. Avukatın yargı etkinliğinde rolünün artırılması için eğitim döneminden başlamak üzere, staj ve mesleki çalışma aşamasında yeniden yapılandırılmaya gereksinim duyulduğu bir bulgu olarak ortaya konulmaktadır. Hukuk eğitimi ile avukatlık stajının niteliğinin artırılması gerektiği, meslek içi eğitim ve avukatların sosyal güvencelerinin sağlanması bağlamında baroların beklentiyi karşılayamadığı ve yeniden yapılandırılması zorunluluğu, uzmanlaşma ile ortak çalışmanın teşvik edilmesi, mesleki sorumluluk sigortası uygulamasına geçilmesi gerektiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Law is the compilation of rules which secures social peace and order. Jurisprudence is the only institution that will reconstruct the broken order and peace if it is followed loyally. Social order and peace will only be protected by increasing effectiveness of judgement. In this study, a possible expansion of the role of the attorney is considered. The attorney is the sole representative of the persons in the process of justice. The study points out the fact that a possible expansion in attorney role will effect the understanding of the superiority of justice in a positive way. The study observes the judgement process and focuses on the problems of justice within the fundamentals of justice. Also a brief description of the judgement process is made. The freedom to seek justice, the responsibilities and the rights of the attorney is also presented. The role of the attorney is also analysed within the frameworks of European and Anglo-Saxon laws. A questionnaire had been developed and had been applied on some attorneys, judges and public prosecutors in Kütahya in order to find out the problems of the sector. A common ground was searched to determine the necessary actions to make the law process easier. The results were analysed using the SPSS 1 1.0 progame. The results reveal that to empower the role of the attorney, the structure of law education must be revised. It is now a fact that the bars can not carry the weight of the sectors' important matters such as education and the office training. Revision of these institutions, cooperation, masterizing and work quality guarantee principles must be encouraged.